آموزش نصب دوربین مداربسته

آموزش نصب دوربین مداربسته از 0 تا 100

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. آموزش نصب دوربین مداربسته از 0 تا 100

با وجود مخاطرات و ناامنی هایی که متاسفانه امروز شاهد آن هستیم و روز به روز هم در حال افزایش هستند، رعایت مسائل ایمنی و استفاده از تکنولوژی هایی که در کاهش این صدمات و خسارات کمک کننده خواهند بود، می تواند نقش مهمی را برای کمتر کردن جرم و جنایت ایفا کنند.

نصب دوربین مدار بسته یکی از بهترین و مهمترین این موارد می باشد. آنقدر این موضوع اهمیت دارد که دیگر نصب دوربین مدار بسته مختص مراکز امنیتی، بانک ها و فروشگاه ها نیست و این موضوع برای لابی ساختمان های مسکونی، راهروها و یا حتی مغازه های خرده فروشی هم یک الزام در حال پیاده سازی است.

برای اطلاعات بیشتر در ارتباط با آموزش نصب دوربین مداربسته با هایک ویژن لند همراه شوید.

آموزش نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته

آموزش نصب دوربین مدار بسته

اولین و مهمترین مرحله برای داشتن سیستم دوربین مدار بسته، انتخاب یک برند دوربین مداربسته پیشرفته و مناسب برای هدفی است که در نظر داریم. ابعاد و مساحت منطقه‌هایی که می خواهیم دوربین در آن نصب کنیم، تعداد دوربین های مدنظر، تکنولوژی مورد استفاده در دوربین مدنظر، قیمت تمام شده و…می تواند در انتخاب برند دوربین و مدل آن نیز مؤثر باشد.

پیشنهاد ما برای تامین این نیاز کاربران، دوربین های برند هایک ویژن است که دارای تنوع محصول بالا و کیفیت مناسب و نرم افزار کاربرپسند می باشند. این دوربین ها که در دو مدل اصلی توربو اچ دی (آنالوگ پیشرفته) و دوربین‌های تحت شبکه(IP) تولید می شوند، یکی از پیشرفته ترین و مورد استقبال ترین دوربین های مداربسته دنیا هستند. نصب دوربین مدار بسته هایک ویژن با توجه به تکنولوژی های مناسب به کار رفته در آنها مقرون به صرفه و کاربردی می باشد.

نکات مهم در انتخاب مدل دوربین مدار بسته

لنز دوربین مدار بسته

در هنگام انتخاب دوربین مداربسته باید لنز (یا همان فاصله کانونی) دوربینی که انتخاب می کنیم را مدنظر قرار دهیم وگرنه خروجی تصویر دلخواه خود را نخواهیم داشت. در واقع یکی از مواردی که در انتخاب دوربین مداربسته از طرف بسیاری از کاربران به آن توجه نمی شود لنز دوربین مداربسته خریداری شده است در حالی که یک از مهمترین موارد توجه به لنز دوربین مداربسته ای است که بکار برده می شود.

این که چه لنزی مناسب نیاز ما است توسط کارشناسان این حوزه و با توجه به نیازهای کاربر تعیین می شود. اصولا دوربین ها از نظر لنز یا فاصله کانونی به دو نوع لنز ثابت و لنز متغییر تقسیم می شوند. دوربین های لنز ثابت دارای زاویه تصویر و بزرگنمایی ثابتی هستند که با نصب آنها تصویری ثابت از یک محیط (از نظر بزرگنمایی و وسعت دید دوربین) را در اختیار قرار می دهند. برند هایک ویژن اغلب دوربین های با لنز ثابت با فاصله کانونی 8/2، 6/3، 4 و 6 میلیمتر تولید و به بازار عرضه میکند که کاملا نیاز های مشتری را برطرف خواهد کرد. همچنین دوربین های لنز متغیر یا اصطلاحا دوربین های وریفوکال این قابلیت را دارند تا زاویه دید، بزرگنمایی و فوکوس دلخواه و مورد نیاز ما را در اختیار قرار دهند.

در واقع بعد از نصب دوربین در محل و متناسب با مدل دوربین یا به صورت دستی و یا با استفاده از موتور داخلی دوربین، میزان بزرگنمایی و زاویه دید دوربین تنظیم می شود. برند هایک ویژن دوربین های وریفوکال اغلب با لنز 8/2 -12تولید و به بازار عرضه می نماید که طرفداران زیادی هم دارند.

قابلیت ضد نور (WDR)

نکته دیگر در انتخاب دوربین توجه به اختلاف نور در یک محیط است، یعنی اگر محیطی که قرار است دوربین تصویر برداری کند، محیطی باشد که در یک قسمت نور شدید و در قسمتی دیگر از محیط نور کم باشد که به آن اصطلاحا عدم تقارن در نور محیط می گویند. این عدم تقارن نور سبب تاریک شدن تصویر خروجی دوربین خواهد شد.

در حقیقت دوربین قادر نخواهد بود تعادلی بین نقاط بسیار پرنور و بسیار کم نور برقرار نموده و ازاین‌رو تصویر تاریک و تیره خواهد شد. به عنوان مثال در قسمت های ورودی و خروجی و راهروها و مکان­ هایی از این دست به علت اینکه در این اماکن تردد وجود دارد بسیار مهم هستند و بنابراین باید دوربین مناسبی را انتخاب کرد تا بتواند در برابر این عدم تقارن نور در محیط عملکرد مناسبی از خود نشان دهد وگرنه تصویر دریافتی، تصویری مناسبی نخواهد بود.

برند هایک ویژن جهت رفع این مشکل با تولید دوربین های به روز و اضافه کردن قابلیت WDR به برخی مدل های دوربین که می تواند به صورت پردازش دیجیتالی تصویر و یا به صورت اضافه نمودن یک سخت افزار به دوربین باشد، دوربین هایی کارا جهت استفاده در شرایط عدم تقارن در نور محیط تولید و به بازار عرضه کرده است. در مقاله دوربین مداربسته ضد نور به صورت مفصل به بررسی این نوع دوربین‌های مداربسته پرداختیم.

نویزهای الکترو مغناطیسی محیط

یکی ار عوامل مهم و تاثیر گذار در سیستم دوربین مدار بسته توجه به نویزهای الکترومغاطیسی محیط در محل نصب سیستم دوربین مدار بسته است. با توجه به این خروجی دوربین در مدل های دوربین توربو اچ دی سیگنال آنالوگ است و خروجی دوربین های تحت شبکه نیز داده های دیجیتال است. از اینرو در محیط های با نویز بالا باید دقت نمود در صورت انتخاب دوربین های توربو اچ دی که خروجی آنالوگ دارند باید این نکته را مد نظر قرار داد اگر نتوانیم به طریقی به تاثیر نویز محیط به روی سیگنال ها فائق بیاییم خروجی تصویر نامناسب و همراه نویز خواهد بود و لذا در محیط های با نویز بالا استفاده از دوربین های تحت شبکه پیشنهاد می گردد، هر چند این راه کار هزینه بالاتری دارد.

موارد تاثیر گذار دیگری مانند قدرت دید در شب، داشتن توانایی خاص مورد نیاز کاربر و …. نیز در انتخاب مدل و نوع دوربین مداربسته تاثیر گذار است که بسته به نیاز کاربر و با نظر کارشناس مدنظر قرار گرفته می شود.

دستگاه رکوردر تصاویر (DVR یا NVR)

در ادامه آموزش نصب دوربین مداربسته و پس از انتخاب نوع و مدل دوربین مرحله بعد انتخاب دستگاه رکوردر (DVR یا NVR) متناسب با نوع دوربین انتخابی است. مواردی مانند بازه مورد نیاز ذخیره سازی، تعداد دوربین ها، نحوه مانیتورینگ تصاویر و نیازهای خاص کاربر و … صورت می گیرد.

محل مناسب قرار گیری دوربین و دستگاه رکوردر

واضح است اگر دوربینی مناسب در مکانی درست با زاویه دیدی مناسب نیاز ما نصب نشود کارایی اصلی خود را نشان نخواهد داد. مثلا در مواردی که نیاز ما گرفتن کلیات یک محیط است، برای تشخیص نقطه مناسب نصب دوربین مدار بسته، بهتر است جایی که تمام فضا و نمای روبرو را به نمایش می گذارد را انتخاب نمایید. به عبارتی جایی از دید دوربین مخفی و به اصطلاح کور، نمانده باشد. یا انتخاب دستگاه رکوردی که نیازهای بهره برداری ما از سیستم دوربین مداربسته را مرتفع ننماید عملا سیستم دوربین مدار بسته ما کارایی خود را از دست خواهد داد.

محل قرار گیری دستگاه رکوردر در نحوه خروجی گرفتن تصاویر زنده و تصاویر ضبط شده و همچنین امنیت سیستم پیاده سازی شده نیز تاثیر دارد. توصیه می شود قبل از خرید این تجهیزات حتما با متخصصین این امر در شرکت های معتبر تماس و مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

پیاده سازی سیستم دوربین مدار بسته

بعد از انتخاب دستگاه DVR یا NVR و دوربین ها و محل نصب و قرار گیری آنها، حال باید طراحی و پیاده سازی مناسبی جهت ارتباط تجهیزات با هم برای داشتن بهره وری حداکثری از سیستم دوربین مدار بسته انتخاب شده داشته باشیم. در این مرحله با بررسی محلی که قرار است سیستم دوربین مداربسته در آن اجرا گردد.

در ادامه آموزش نصب دوربین مداربسته و بعد از انتخاب دوربین ها به صورت کلی مراحل زیر در این مسیر طی خواهد شد.

– در قدم اول بهترین محل برای دستگاه DVR یا NVR انتخاب می شود. معمولا بهترین محل برای دستگاه DVR یا NVR مشخصه هایی همچون امن بودن، مرکزیت داشتن، نزدیک بودن به محل مانیتورینگ تصویر، دسترسی مناسب جهت انجام سرویس دوره ای، مخفی بودن، دور از دسترس عموم بودن و … دارد. البته در صورتی که از دوربین تحت شبکه استفاده می شود و بسته به توپولوژی شبکه مدنظر طراح ممکن است تعیین مکان هایی جهت قرار گرفتن سوئیچ های شبکه مورد نیاز باشد.

– مرحله بعد مشخص کردن مکان دوربین ها است، این مکان با توجه به نیاز کاربر و تصویری که مدنظر  است مشخص می شود. معمولا مکان مناسب دوربین مشخصه هایی مانند عدم وجود مانع در برابر دید دوربین جهت تصویر برداری از سوژه مورد نظر، گرفتن حداکثر وسعت تصویر، دور از دسترس عموم بودن و … است. در واقع جایگذاری مناسب دوربین ها با توجه به نیازکاربر، تخصص و تجربه بالایی را می طلبد.

– بعد از مشخص شدن مکان قرار گرفتن DVR یا NVR و دوربین ها مرحله بعدی سیم کشی و کانال کشی دوربین است. که بسته به نوع دوربین مورد استفاده توربو اچ دی یا تحت شبکه نوع کابل تغییر خواهد کرد. در اجرای کابل و کانال کشی برای دوربین دارای استانداردهای اجرایی مربوط به خود می باشد اما موارد زیر را نیز باید مد نظر قرارداد:

سیم و کابل های دوربین نباید در دسترس و قابل دید باشند. در ارتفاع مناسب و البته مخفی. یا به شکل توکار از آنها استفاده شده باشد و یا در صورت روکار بودن از داکت برای مهار و مخفی کردن آنها استفاده شود. در برخی موارد رعایت همه استانداردها در اجرای کابل دوربین نادیده گرفته می شود! در صورتی که یکی از مهمترین بخش ها در یک سیستم دوربین مدار بسته خصوصا در دوربین های توربو اچ دی اجرای صحیح کابل دوربین است.

در یک اجرای صحیح علاوه بر موارد ذکر شده در استاندارد باید مواردی مانند جلوگیری از ورود نویز محیط به سیستم و یا عبور کابل از محل هایی که کمترین آسیب ممکن در اثر عوامل محیطی به کابل برسد و … در نظر گرفته شود. در دوربین های تحت شبکه همواره همه کابل های دوربین های تحت شبکه تا کنار دستگاه NVR کشده نمی شوند که بسته به توپولوژی پیاده سازی شده متفاوت است. اما در استفاده از سیستم توربو اچ دی همه سرکابل دوربین ها تا محل DVR باید اجرا شوند که این یکی از معایب استفاده سیستم های توربو اچ دی است که حجم بالای کابل کشی را نیاز دارد.

– قدم بعدی و یکی دیگر از مواردی که در آموزش نصب دوربین مداربسته باید رعایت شود، اجرای کابل ارتباط جهت مانیتورینگ تصاویر سیستم دوربین مدار بسته اجرا شده از محل دستگاه DVR یا NVR تا محل مشاهده تصاویر توسط اپراتور است. هر چند این مرحله می تواند همگام با مرحله کابل کشی دوربین در کنار آنها انجام شود که بسته به نوع طراحی که برای مانیتورینگ دوربین شده است می تواند متفاوت باشد. همچنین نوع کابلی که اجرا می شود بسته به استراتژی مانیتور تصاویر متفاوت خواهد بود. همواره در نظر داشته باشید در کنار کابلی که جهت مانیتور تصاویر اجرا می شود بستری هم برای ارتباط ابزار کنترل دستگاه مثلا موس دستگاه را فراهم نمایید تا اوپراتور بتواند از آن استفاده کند.

-قدم بعدی نصب دوربین ها و دستگاه DVR یا NVR است. به صورت کلی نصب دوربین ها به دو صورت ارائه شده در ادامه صورت می پذیرد.

الف) دوربین های آنالوگ یا توربو HD:

دوربین های آنالوگ و یا دوربین های توربو اچ دی را اگر بخواهیم به طور خلاصه تعریف کنیم سیستم هایی هستند که تصویر فیلمبرداری شده توسط دوربین ها را به صورت آنالوگ و با کمک کابل کواکسیال (RG 58 و RG 6  , RG 59 و (RG 11 به سمت دستگاه ضبط کننده یا همان DVR فرستاده و در آنجا این سیگنال آنالوگ به دیجیتال تبدیل شده و در قسمت ذخیره ساز دستگاه (هارد) ذخیره می شوند. هر چند کیفیت در سیستم های دوربین های آنالوگ و توربو اچ دی کاملا متفاوت است اما سیگنال تولیدی در هر دو سیگنالی آنالوگ است. همه دوربین های از این دست حداقل دارای دو پورت برق و پورت تصویر هستند.

در ادامه آموزش نصب دوربین مدار بسته آنالوگ و توربو اچ دی، به دو کابل نیاز خواهیم داشت. کابل برق و کابل تصویر. کابل ورودی به دوربین، کابل برق دوربین است. اغلب دوربین ها با ولتاژ ورودی 12 ولت کار می کنند بنابراین جهت تغذیه آنها به مبدلی نیاز است تا برق 220 ولت شهری یا ups را به 12 ولت مورد نیاز دوربین ها تبدیل کند و دوربین را روشن کند. در سیستم های کوچک معمولا برق مورد نیاز برای کارکردن دوربین را از منبع تغذیه که معمولا کنار دستگاه DVR  تامین می کنند. و کابل خروجی، کابل تصویر (کابل کواکسیال) است که تصاویر آنالوگ را برای تبدیل به دیجتال و ذخیره سازی به سمت DVR ارسال می کند.

در برخی از موارد خصوصا در مکان های با گستردگی بالا و فاصله زیاد دوربین تا دستگاه DVR از منبع تغذیه نصب شده در کنار دوربین برای تغذیه آن استفاده می شود. در این حالت برق 220 ولت ورودی منبع تغذیه دوربین می تواند از برق برق شهری نزدیک به محل دوربین یا برق UPS مرکزی تامین شود ( هر چند بهتر است برق 220 ولت ورودی منبع تغذیه از سمت دستگاه DVR تامین شود).

آموزش نصب دوربین مداربسته

دوربین توربو اچ دی هایک ویژن

در سیستم های نسل جدید برند هایک ویژن که حدودا از سال 2019 به بازار جهانی عرضه شده است به دستگاه DVR قابلیت POC  که مخفف (Power Over Coaxial) است اضافه شده است که تقریبا مشابه قابلیت POE در دوربین های تحت شبکه است. همانطور که از عبارت آن پیداست DVR برق مورد نیاز دوربین جهت روشن شدن دوربین را بروی بستر کواکسیال که مسئول انتقال تصویر تولید شده دوربین به دستگاه رکوردر است انتقال می دهد و این یعنی دیگر نیازی به کابل برق و منبع تغذیه در این مدل وجود ندارد.

لازم به ذکر است در این سیستم هم دوربین و هم دستگاه DVR باید دارای قابلیت POC باشد. کانکتور ارتباط کابل در این مدل از دوربین ها BNC است. همچنین در محصولات ارائه شده این برند در سال 2020 قابلیت ارسال همزمان صدا و تصویر از طریق یک کابل کواکسیال نیز به آنها اضافه شده است.

نصب دوربین مداربسته توربو اچ دی

نصب دوربین مداربسته

ب)دوربین های تحت شبکه یا IP:

در این دوربین ها نحوه نقل و انتقال داده ها و تصاویر مانند دوربین های آنالوگ نیست و پردازش و تبدیل سیگنال ها به دیجیتال توسط پردازشگر داخلی خود دوربین انجام شده و ضبط تصاویر بر روی دستگاه رکوردر NVR به نام Network video Recorder انجام می شود. سیستم دوربین مدار بسته تحت شبکه دارای سه قسمت اصلی است: دوربین، سوئیچ شبکه و بخش NVR .

بستر انتقال داده در دوربین های تحت شبکه مانند بستر شبکه داده در سیستم های کامپیوتری است که این باعث می شود حجم کابل‌کشی در استفاده از دوربین های تحت شبکه کاهش بیابد. همچنین در این سیستم امکان استفاده از بسترهایی مانند فیبر نوری و لینک های رادیویی جهت انتقال داده بین دوربین و دستگاه رکوردر وجود دارد که از مزایای این نوع دوربین مدار بسته است.

مراحل نصب دوربین مداربسته

در این سیستم دوربین ها از طریق کابل شبکه به سوئیچ شبکه متصل می شوند و از سوئیچ هم از طریق مسیرهای ارتباطی (UPLink) به NVR ارتباط می گیرند و دیگر نیازی نیست از هر دوربین یک کابل تا محل دستگاه رکوردر کشیده شود. در دوربین های تحت شبکه قابلیتی به نام  (Power Over Ethernet) POE وجود دارد که همانطور که از نامش پیداست برق تغذیه دوربین ها را بر بستر کابل شبکه انتقال می دهد، در این صورت اگر سوئیچ شبکه ای که دوربین ها به آن متصل اند دارای قابلیت POE باشد دیگر نیازی به استفاده از منابع تغذیه مجزا برای تامین تغذیه دوربین ها جهت روشن شدن وجود ندارد و این کار را سوئیچ POE با استفاده از کابل شبکه ارتباطی انجام می دهد. اغلب دوربین های تحت شبکه تولیدی برند هایک ویژن دارای قابلیت POE هستند. استفاده از کابل های  POE این امکان را خواهد داد که کابل منبع تغذیه دوربین ها یا همان برق، و کابل انتقال تصاویر، یکی باشد که این مسئله نیز به نوبه خود حجم کابل کشی مورد نیاز را کاهش می دهد.

البته باید سوئیچی که دوربین به آن متصل است و نیز دوربین هر دو این قابلیت را دارا باشند. در برخی از مدل های دستگاه NVR برند هایک ویژن خود دستگاه دارای پورت شبکه POE است که در این صورت نیازی به استفاده از سوئیچ در پیاده سازی وجود ندارد اما باید دقت نمود در این صورت مانند دوربین های توربو اچ دی سر کابل تمام دوربین ها باید تا کنار دستگاه NVR کشیده شود و نمی توان از قابلیت شبکه گسترده در این صورت استفاده کرد مگر اینکه از استفاده از پورت های خود NVR صرف نظر کنیم. همانطور که در تصویر نشان داده شده است اغلب دوربین های تحت شبکه برند هایک ویژن هم دارای ورودی برق و هم پورت شبکه پشتیبانی از POE هستند که می توان بسته به نحوه پیاده سازی هم از منبع تغذیه و هم از سوئیچ POE در آنها استفاده کرد.

کابل های مورد استفاده برای نصب دوربین مداربسته تحت شبکه از نوع کابل شبکه (زوج های به هم تابیده شده) cat6, cat6A، cat5، cat 5e می باشند و کانکتور ارتباط کابل با تجهیزات سوکت Rj45 است.

نصب دوربین تحت شبکه

پورت شبکه دوربین های تحت شبکه

برخی از دوربین های تحت شبکه برند هایک ویژن دارای قابلیت اتصال به شبکه وای فای هستند که می توان به آنها از طریق وای فای و یا بی سیم (به جای کابل شبکه) ارتباط داشت در واقع در این روش دوربین ها با دستگاه ضبط کننده تصاویر بدون کابل کشی و فقط با کمک راه اندازی شبکه محلی وای فای، به یکدیگر مرتبط می شوند که البته استفاده از این مورد معمولا برای همه جا توصیه نمی شود چون ارتباط بی سیم ارتباطی با سرعت پایین و نا مطمئن است و انتقال تصاویر به کندی و با بریدگی در تصویر انجام خواهد شد.

هایک ویژن یکی از برندهایی است که در زمینه تولید هر دو نوع از دوربین های مدار بسته ذکر شده در سطح جهانی بسیار موفق عمل کرده است. دوربین توربو اچ دی و تحت شبکه هایک ویژن، هر کدام علاوه بر داشتن مشخصاتی که راجع به این مدل دوربین ها گفتیم، تکنولوژی و ویژگی های خاص دیگری نیز دارند که استفاده از این برند را در برابر دیگر برندهای موجود در بازار؛ منطقی تر کرده است. این قابلیت ها و نحوه استفاده از آنها در مقالات آتی شرح داده خواهد شد.

دوربین تحت شبکه هایک ویژن

-آخرین مرحله از آموزش نصب دوربین مداربسته و دستگاه رکوردر، راه اندازی و بهره برداری از آنها براساس نرم افزارهای مخصوص به آنهاا ست. این قسمت با توجه به نوع دوربین نصب شده، و راهنمای مخصوص به هر کدام از آنها، متفاوت می باشد.

معمولا تمام این مراحل از طریق مؤسسه و شرکتی که اقدام به خرید دوربین و تجهیزات آن کرده اید، انجام خواهد شد. نصب دوربین مداربسته هایک ویژن به علت داشتن سخت افزاری مطمئن، کنسول ارتباطی کاربر پسند و حرفه ای و هم چنین نرم افزار مخصوص و حرفه ای خود، پیشنهاد ما به شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست