حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

0
هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
۰۲۱-۸۶۰۴۷۷۲۱
۰۲۱-۸۸۵۲۹۱۰۷
DORI در دوربین های مداربسته چیست؟

12

8 دقیقه

اندازه فونت

12

0

همه چیز درباره پارامتر | DORI | در دوربین‌های مدار بسته CCTV

فهرست مطالب

پارامتر | DORI | در دوربین‌های مدار بسته چیست؟ وقتی صحبت از نصب تجهیزات نظارت تصویری یا دوربین مدار بسته می‌شود، شاید اولین سوالی که در ذهن ما باشد، این است که خب، این دوربین تا چه فاصله‌ای را تصویر برداری می‌کند؟؛ علت این سوال از سمت ما، محاسبه حدودی قدرت و کیفیت دوربین مورد نظر است، اما این تقریبا اشتباه است! وقتی دوربین در یک موقعیت نصب می‌شود مانند چشم انسان تا دوردست‌ها را می‌تواند ببیند. این مهم است که شما در نظر دارید محیطی را به صورت کلی رصد کنید یا ناحیه‌ای را دقت ببینید. با این توضیح، این سوال که دوربین تا چه فاصله‌ای را تصویر برداری می‌کند سوال خیلی درستی نیست. ما باید بدانیم انتظار داریم دوربین مدار بسته قادر باشد در چه فاصله‎‌ای چه هدفی را برای ما رصد کند. دوربین‌های مدار بسته در مدل‌های مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند، هر یک از مدل‌ها لا توجه به فاصله کانونی لنز و کیفیتی که دارند مشخصه‌های مخصوص به خود را دارند. حالا چه دوربینی برای ما که هدفی خاص از نصب دوربین مدار بسته داریم، مناسب است؟ با ما همراه باشید …

 

 

استفاده از جملات: برد تصویر دوربین مدار بسته یا خرید دوربین مدار بسته با برد تصویر بالا اشتباه است!

 

به صورت عامیانه افراد دوست دارند بدانند بر تصویر دوربین‌های مدار بسته چقدر است؟ مثلا از چه فاصله‌ای قادر خواهند بود چهره افراد یا پلاک خودروها را تشخیص دهند. طراحان و تولید کنندگان دوربین مدار بسته این سوال‌ها را توسط پارامتری چهار عددی به نام DORI که واحد اندازه‌گیری آن نیز متر است پاسخ می‌دهند. همانطور که اشارده شد این که دوربین در چه فواصلی قادر به تشخیص چه سوژه‌هایی است توسط دو پارامتر کیفیت تصویر برداری و فاصله کانونی دوربین تعیین می‌شود. هر چه کیفیت بالاتر باشد دوربین می‌تواند در فاصله بیشتری سوژه‌های مشابه را تشخیص دهد و هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد و دوربین بزرگنمایی بیشتری داشته باشد، از فاصله دورتری قادر به تشخیص سوژه خواهد بود.

با توضیح‌هایی که ارائه شد شاید شما دوربینی در اختیار دارید و نمی‌دانید با توجه به مشخصه‌های خاصی که دوربین شما دارد آن را باید کجت نصب کنید تا تصویر مطلوب شما حاصل شود؟ در پاسخ کاربر می‌تواند با مطالعه و درک مفهوم اعداد و پارامترهای DORI، سوالات خود در این زمینه را پاسخ دهد. در ادامه همراه هایک ویژن لند باشید …

 

 

 

تفاوت پارامتر مگاپیکسل با DORI

 

گاهی کاربران کیفیت دوربین را دلیل بر توانایی دوربین در شناسایی سوژه در فواصل مختلف می‌دانند. خب این کامل نیست و پارامتر دیگری به نام فاصله کانونی دوربین نیز باید در این بین مورد توجه قرار گیرد. البته که باید دقت داشت با افزایش بزرگنمایی توانایی ما در شناسایی سوژه‌ها افزایش خواهد یافت اما در مقابل زاویه دید دوربین کاهش خواهد یافت و ممکن است تصویر نقاطی را از محیط را از دست بدهیم.

اینکه شما فقط مگاپیکسل دوربین را معیار کیفیت و تشخیص سوژه قرار دهید اشتباه است؛ و برای رفع همین اشتباه پر تکرار، پارامتری ابداع شد به اسم D.O.R.I (دی.او.آر.آی). پارامتر DORI دقیقا همان نیازی را پاسخ می‌دهد که انتظارش را داریم. اینکه در آخر، این دوربین مدار بسته قرار است تا چه فاصله‌ای چه چیزی و با چه دقتی را ببیند؟ قدرت تشخیص اجسام، افراد، پلاک ها و … در فواصل مختلف در این دوربین چقدر است؟

 

نتیجه این که قطعا پارامتر مگاپیکسل، در کنار پارامترهای دیگری چون لنز و عمق میدان لنز دوربین، بر عملکرد و پارامتر های DORI تاثیر مستقیم دارند؛ ولی اینکه فرض کنیم یک دوربین 6 مگاپیکسلی در مقابل با یک دوربین 2 مگاپیکسلی، به تنهایی، DORI بهتری دارد اشتباه است، زیرا در این محاسبات لنز و عمق میدان این 2 دوربین را نادیده گرفته‌ایم.

 

 

پارامتر DORI دقیقا یعنی چی؟

 

پارامتر DORI مخفف چهار عبارات: Detection (قدرت تشخیص وجود سوژه), Observation (توانایی در نظارت بر سوژه), Recognition (شناسایی سوژه) و در نهایت Identification (شناسایی هویت و چهره سوژه) است.

 

پارامتر DORI توسط شرکت‌های طراح و تولید کننده سیستم‌های دوربین مدار بسته از جمله هایک ویژن، به عنوان یک پارامتر مهم در دیتاشیت محصول ارائه می‌شود. استفاده از این پارامتر و مطالعه آن به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را قبل از خرید سیستم دوربین مدار بسته خود داشته باشد، و یا اینکه بهینه‌ترین مکان برای نصب دوربین بعد از خرید را مشخص کنید. قطعا یکی از چالش‌های استفاده از دوربین‌های مدار بسته، تحلیل و پردازش داده‌های حاصل از آن‌ها است. آیا تصویر خروجی سیستم دوربین مدار بسته همانی است که نیاز ما را پاسخ دهد؟ پارمتر DORI پاسخ بخش بزرگی از این پرسش کاربران است.

 

در ادامه چهار پارمتری که DORI مشخص می‌کند را بررسی می‌کنیم و مثال‌هایی از برند هایک ویژن برای روشن شدن موضوع بیان خواهیم کرد. DORI در حقیقت چهار عدد است که فاصله دوربین تا سوژه برای دستیابی به اهداف ما را نشان می‌دهد.

 

 

– قدرت تشخیص وجود سوژه Detection

 

این بخش از پارامتر DORI نشان می‌دهد که دوربین از چه فاصله‌ای قادر خواهد بود حرکت سوژه را تشخیص دهد که آیا اصلا سوژه‌ای در تصویر وجود دارد یا خیر. این عدد نشان می‌دهد که شما با استفاده از یک دوربین خاص از چه فاصله‌ای قادر خواهید بود متوجه سوژه‌ای مانند انسان و یا خودرو یا هر چیز دیگری به صورت متحرک در تصویر شوید.

 

 

– توانایی در نظارت بر سوژه Observation

 

این پارامتر مشخص می‌کند بعد از این که متوجه شدید سوژه‌ای در تصویر وجود دارد، حال از چه فاصله‌ای می‌توانید کلیات سوژه را مانند این که سوژه چه چیزی است، مثلا اگر خودرو است چه نوع خودرویی است؟ اگر انسان است مرد یا زن؟

 

– شناسایی سوژه Recognition

 

این عدد نشان می‌دهد که شما از چه فاصله‌ای می‌توانید تشخیص دهید آیا فردی که در تصویر مشاهده می‌کنید دارای چه مشخصه‌هایی است. یعنی می ‌توانید مثلا نوع پوشش فرد، رنگ لباس و … را تشخیص دهید. با این توضیح اگر شما فرد دیده شده در تصویر را از قبل بشناسید او را در این مرحله شناسایی می‌کنید.

 

فرد را قبلا دیده‌اید یا خیر؛ به بیان ساده تر، این فرد را می‌شناسید؟، این فرد کارمند یا همسایه شما است یا خیر!

 

 

– شناسایی هویت و چهره سوژه Identification

 

در نهایت با استفاده از این پارامتر فاصله‌ای که چهره فرد مورد نظر کاملا قابل مشاهده است را متوجه می‌شوید، در حقیقت متوجه خواهید شد فرد دقیقا چه کسی است و در حقیقت او را شناسایی می‌کنید. به زبان ساده مثلا در مثال عکس زیر برای این که دوربین DS-2CD2T43G2/ 2I/4I با فاصله کانونی 4 میلیمتر درفاصله 80 متر حرکت سوژه را تشخیص خواهید داد، در فاصلخ 31 متر توانایی شناسایی این که سوژه متحرک چه چیزی است؟ و در فاصله 16 متر قادر خواهیم بود کلیات سوژه را تشخیص دهیم و در می توانید در فاصله 16 مشخصات سوژه را مشخص کنیم و در پایان در فاصله 8 متری قادر به تشخیص چهره فرد خواهیم بود..

 

 

همه چیز درباره پارامتر | DORI | در دوربین‌های مدار بسته CCTV

 

 

 

به عنوان مثال؛ شکل بالا، پارامتر های DORI دوربین مدار بسته DS-2CD2T43G2-2I هایک ویژن، که یک دوربین بولت 4 مگاپیکسلی است را نشان می‌دهد. با توجه به شکل بالا متوجه خواهید شد که فاصله کانونی دوربین از عوامل تعیین کننده در DORI دوربین مدار بسته است.

 

 

 

همه چیز درباره پارامتر | DORI | در دوربین‌های مدار بسته CCTV

 

 

برای مثال بیشتر؛ تصویر بالا، مشخصات DORI یک دوربین شش مگاپیکسل هایک ویژن را نشان می‌دهد، با توجه به این پارامترها مشخص می‌شود که کیفیت و رزولوشن (MP) تصویر نیز تاثیر بزرگی در DORI دوربین مداربسته دارد.

 

مثلا تشخیص چهره فرد در دوربین 4 مگاپیکسل و لنز 6 میلیمتر، 12 متر و این در حالی است که همین پارامتر در دوربین 6 مگاپیکسلی، 16 متر است.

 

از آنجایی که DORI، متشکل از پارامترهای مهمی در تحلیل داده‌های دوربین‌های مدار بسته است، این روش برای ارزیابی و انتخاب دوربین‌های مناسب برای سیستم‌های امنیتی بسیار مفید است. به عنوان مثال، برای نصب دوربین‌های مدار بسته در یک فضای باز و وسیع، دوربین‌هایی با فاصله بینی بزرگتر و قابلیت تشخیص و شناسایی بالاتر باید انتخاب شوند. در حقیقت باید دوربین‌هایی انتخاب شوند که دارای لنزهای با فاصله کانونی بزرگتر (بزرگنمایی بیشتر و زاویه دید کمتر) و دارا بودن کیفیت مناسب برای اینکه شما بتوانید از فاصله ای مطمئن، سوژه خود را تحت نظر داشته باشید، است.

 

همچنین، با استفاده از DORI می‌توان عملکرد دوربین‌های مدار بسته در شرایط مختلف، مانند نورپردازی، روشنایی کم، شرایط آب و هوایی و غیره را ارزیابی کرد. با توجه به اینکه دوربین‌های مدار بسته باید توانایی کار در شرایط مختلف را داشته باشند و پاسخگوی نیازهای مختلف باشند، این روش بسیار مهم و کاربردی است.

 

 

نتیجه گیری

 

امیدواریم به صورت کلی توانسته باشیم به سوال شما در مورد اینکه برد دوربین مدار بسته چقدر است؟ دوربین با چه کیفیتی برای من مناسب است؟ دوربین را در چه فاصله‌ای از سوژه مورد نظرم نصب کنم؟ و … را داده باشیم. شما عزیزان می‌توانید با کارشناسان هایک ویژن لند ارتباط ارتباط بگیرید و از پشتیبانی رایگان ما دراین زمینه استفاده نمایید.

 

0 0 رای ها
امتیاز کاربران به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها