حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

۸۸۵۲۹۱۰۷021

از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر

نصب دوربین مدار بسته در محیط های صنعتی، مسکونی و اداری

25 دقیقه

نصب دوربین مدار بسته در محیط های صنعتی و مسکونی و اداری

در این مقاله نصب دوربین مدار بسته در کارخانه و محیط های صنعتی بررسی و نکات آن مورد بحث قرار خواهد گرفت. نصب دوربین مداربسته یکی از موارد مهم و موردنیاز در صنایع مختلف است. این نیاز به دلیل گسترده بودن موقعیت مکانی کارخانه های صنعتی و نیز مهم بودن رصد مداوم بخش های مختلف جهت جلوگیری از مواردی مانند سرقت، حادثه و غیره است.

اغلب وقوع حادثه در یک محیط صنعتی می‌تواند خسارت های جبران ناپذیری را بر جای بگذارد و همچنین به دلیل وجود تجهیزات ارزشمند در صنایع محافظت و حراست از آنها نیز یکی از نیازهای ضروری است. بنابراین می‌‌توان گفت معمولا راه اندازی صنایع بدون استفاده از ابزار ارزشمندی مانند دوربین مداربسته، تقریبا اشتباه است.

اصولا اجرای تاسیساتی مانند برق، شبکه داده، دوربین مدار بسته و … در محیط های صنعتی با محیط های دیگر متفاوت است. از جمله تفاوت‌های مهم بین محیط های معمول با محیط های صنعتی، می‌توان به پرنویز بودن محیط های صنعتی و گستره وسیع محیط های صنعتی اشاره نمود. لذا در پیاده سازی و اجرای سیستم های دوربین مداربسته در این مجموعه ها موارد خاصی باید در نظر گرفته شود که در ادامه شرح داده خواهد شد.

اهمیت نصب دوربین مداربسته در کارخانه و محیط صنعتی

تقریبا می‌توان ادعا نمود کاربری و نصب دوربین مداربسته در کارخانه و محیط های صنعتی با دیگر محیط ها، قدری متفاوت است. در واقع بدون استفاده از سیستم های دوربین مداربسته در محیط های مثلا اداری باز هم امکان رصد و کنترل مجموعه وجود دارد؛ اما به دلیل گستردگی بالا در محیط های صنعتی، کنترل محیط بدون استفاده از سیستم های دوربین مداربسته تقریبا غیرممکن است.

در مجموعه های گسترده‌ای مانند کارخانه جات صنعتی معمولا به دلیل بالا بودن تعداد دوربین ها، توانایی های سیستم نظارت تصویری در اعلان هشدارهایی خاص که به بخش حراست در زمینه کنترل بهتر محیط کمک می‌کند ضروری است. همچنین مجهز بودن مجموعه به دوربین مداربسته، جلوی بسیاری از اعمال خرابکارانه که می‌تواند منجر به خسارت شود را می‌گیرد. علاوه براین روند تولید و فرآیندهای آن نیز در یک مجموعه صنعتی قابل رصد و پیگیری است.

نصب دوربین مداربسته در کارخانه و محیط صنعتی

ویژگی‌های یک دوربین مداربسته برای نصب در کارخانه

از دید صاحبان صنایع، سیستم دوربین مداربسته ابزاری کمک کننده به مجموعه حراست جهت هر چه بهتر کنترل کردن محیط کارخانه و رصد و پیگیری به موقع مسائل مختلف قبل از خرابی است. همچنین پیگیری عملکرد خطوط تولید، نحوه عملکرد پرسنل در شرایط مختلف، عوامل موثر در بهبود عملکرد سیستم و … از مزایای مجهز بودن مجموعه به سیستم دوربین مداربسته حرفه ای است. سیستمی به عنوان سیستم دوربین مداربسته حرفه ای اطلاق می‌گردد که از نظر قدرتمند بودن خود، تجهیزاتی مانند دستگاه های رکوردر و دوربین ها و هم از نظر توپولوژی، طراحی و پیاده سازی در سطح بالایی قرار داشته باشد و به عبارتی هر چیزی در جای درست خود قرار گرفته شده باشد.

مزایای استفاده از دوربین تحت شبکه در محیط های صنعتی

محیط های صنعتی عموما محیط هایی بزرگ و پر نویز هستند. از این رو با توجه به این که خروجی دوربین های تحت شبکه سیگنالی دیجیتال است پس در برابر نویز مقاوم بوده و از نظر نویزپذیری تا حد قابل قبولی سیستم ما مصون خواهد بود. البته که باید طراحی درست انجام شده باشد و نحوه اجرا و پیاده سازی نیز استاندارد باشد.

از نقطه نظر وسعت و تعداد بالای دوربین های مدار بسته چون در سیستم های دوربین مدار بسته تحت شبکه می‌توان کل مجموعه را به بخش های کوچکتری تقسیم کرد و دوربین های هر بخش را به سوئیچ شبکه آن بخش وصل نمود و تنها با یک کابل آپ لینک ارتباط سوئیچ هر بخش را با سوئیچ مرکزی برقرار کرد. لذا با استفاده از این روش کابل کشی مقدار بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. نکته قابل توجه این است که گاهی به دلیل وسعت بالای مجموعه، طول کابل آپ لینک ارتباطی بین سوئیچ ها نیز، به چند صد متر می رسد که در این صورت استفاده از کابل شبکه برای ارتباط درست بین سوئیچ ها مقدور نخواهد بود؛ لذا می‌توان از بسترهایی مانند فیبر نوری و لینک های رادیویی برای ارتباط بین دوربین ها و دستگاه رکوردر استفاده کرد. این امر از مزایای دیگر استفاده از سیستم تحت شبکه در محیط های صنعتی است.

همچنین امکان رکورد تصاویر در چند نقطه و مانیتورینگ آنها و همچنین امکان جابجایی آسان، دستگاه رکوردر نیز از مزیت دیگر استفاده از سیستم های تحت شبکه در کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی بزرگ است.

البته که سیستم های تحت شبکه فقط برای محیط های صنعتی پیشنهاد نمی‌شود و هر سیستمی که بخواهد مزایای فوق را داشته باشد می‌تواند از دوربین های تحت شبکه در محیط خود استفاده کند.

نکات لازم برای نصب دوربین مداربسته در محیط صنعتی

پیاده سازی سیستم دوربین مداربسته در محیط های صنعتی و بزرگ لازمه هایی دارد که گاها در سیستم های اداری یا مسکونی که متمرکز هستند دیده نمی‌شود. ما در اکثر مقالات طراحی و پیاده سازی سیستم های دوربین مداربسته خصوصا در استفاده از برند هایک ویژن همواره استفاده از سیستم توربو اچ دی را در کنار استفاده از سیستم تحت شبکه پیشنهاد داده ایم و آنها را با هم مقایسه کرده ایم.

یکی از نکته های مهم در پیاده سازی دوربین مداربسته در محیط های صنعتی این است که استفاده از دوربین های توربو اچ دی در محیط های پرنویز و بزرگ صنعتی، نه توجیه فنی و نه توجیه اقتصادی دارد. یعنی از نظر نویز پذیری و این که هر یک از دوربین های توربو اچ دی باید با یک کابل به ضبط کننده خود وصل گردد، بعضا پیاده سازی را غیر ممکن می‌سازد. همچنین به دلیل گسترده بودن محیط و تعداد بالای دوربین های مورد نیازی که باید در یک مرکز مانیتور شوند، خود پیچیدگی به سیستم اضافه می‌کند. با همه توضیحاتی که در این بخش ارائه شد استفاده از سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه، برای نصب در محیط های بزرگ و صنعتی پیشنهاد می‌شود.

برخی نکات لازم جهت نصب دوربین مداربسته در محیط های صنعتی به ترتیب زیر است:

1-درب های ورودی و خروجی کارخانه ها از نقاط مهم کارخانه هستند که تصویر آن مهم است، خصوصا پلاک خودروهای ورودی و خروجی باید مدنظر قرار بگیرند.

2-نگهبانی و محل هایی که افراد تردد دارند از اماکن مهم هستند که دوربین ها باید حداقل در چند نقطه چهره افراد را ذخیره کنند.

3-ورود و خروج به اماکن حساس مانند مخازن سوخت، اتاق برق و دیزیل ژنراتور مهم هستند و باید گفته شوند.

4-با نظر مدیر عامل اتاق ها ممکن است مهم باشد و باید تصویر آنها ضبط گردد و بهتر است، دوربین قابلیت ضبط صدا را نیز داشته باشد.

5-محل دستگاه ساعت زنی کارمندان یکی از نقاط مهم است که باید تصویر آن گرفته شود.

6-تصویر تجهیزات داخل اتاق سرور معمولا مهم است و ضبط می‌شود.

7-تصویر روی دیوارها و پشت دیوارهای محوطه کارخانه مهم است و باید ضبط گردد.

8-محوطه کارخانه معمولا به صورت کلی و توسط چند دوربین رصد می‌شود.

9-مسیر حرکت لیفتراک ها و بالابرها معمولا جزء نقاط مهم محسوب می‌گردند، که تصویر آن باید گرفته شود.

10-در صورت وجود باسکول یا مکان توزین ماشین های ورودی و خروجی کارخانه

11-در نقاط خاص از محوطه، دوربین های گردان (اسپید دام) جهت بهره برداری نگهبانان در نظر گرفته شود.

12-محل دستگاه NVR معمولا در اتاق سرورها است و تصاویر را کاربران تحت شبکه داخلی کارخانه دریافت می نمایند. تصاویر باید به نگهبانی ها، حراست، اتاق مانیتورینگ و مدیران بخش ها و مدیرعامل البته با نظر مدیر عامل تحویل داده شود.

13-در صورت نیاز تصاویر حساس علاوه بر ذخیره سازهای نصب شده در اتاق سرور باید در نقطه دیگری نیز ذخیره شوند.

مزایای استفاده از سیستم دوربین مدار بسته هایک ویژن در محیط صنعتی

دوربین مداربسته هایک ویژن خصوصا در زمینه محیط های صنعتی طراحی های منحصر به فرد خود را دارند و با توجه به نیازهای روز افزون مشتری ها کارایی های بسیار زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. نداشتن اشکالات نرم افزاری (باگ ها)، سخت افزاری قوی، مطمئن و کامل بدون سبد محصولات برای نیازهای مختلف، داشتن نرم افزارهای پخش تصاویر بسیار قوی و کاربرپسند و نصب به روی انواع کنسول های ارتباطی مانند گوشی تلفن همراه، لب تاب، مک بوک و … این برند را یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده در بخش مانیتورینگ صنایع تبدیل کرده است.

د

ویژگی‌های یک دوربین مداربسته برای نصب در کارخانه

1-امکان رسم خط مجازی و هشدار عبور از خط و قابلیت ارسال هشدار، شمارش افراد و کنترل تردد و …

2- امکان پخش محلی روی مانیتور با استفاده از خروجی های VGA و HDMI با قابلیت کنترل روی آنها

3-یکی از مزایای بزرگ دستگاه‌های رکوردر هایک ویژن قابلیت بالای آنها در اتصال به شبکه داده است. با اتصال این دستگاه ‌ها به شبکه داده امکان اتصال همزمان 128 نفر به دستگاه وجود دارد. در واقع دستگاه می‌تواند به 128 نفر که هرکدام کار مخصوص خود را با دستگاه دارند، خدمات ارائه کند.

4-می‌توان برای هر یکی از کاربرانی که به دستگاه متصل می‌گردند نام کاربری مخصوص خودشان را ساخت. سطح دسترسی این نام کاربری می‌تواند به صورت کامل مدیریت شود. این که مثلا کدام دوربین را بتواند ببیند؟ بتواند به تصاویر ضبط شده دسترسی داشته باشد؟ کدام دوربین ها؟ یا بتواند تنظیمات دستگاه را تغییر دهد؟  و …

این نکته نیز مهم است که در دستگاه های هایک ویژن کارهایی که هر کدام از یوزرها با آن انجام می‌دهند در دستگاه ثبت می‌شود و توسط بهره بردار اصلی (یوزر ادمین) قابل پیگیری است.

5-از مزیت مورد 4 می‌توان اینطور استفاده کرد که دسترسی به تصاویر هر بخش را به مدیر آن بخش نیز داد تا بتواند بهتر بخش مربوط به خود را مدیریت کند در حالی که به تصاویر بخش‌های دیگر مجموعه دسترسی نداشته باشد.

6-با استفاده از نام کاربری و پسوردی که برای هر فرد ساخته می‌شود، فرد می‌تواند با استفاده از آن روی گوشی همراه و لب تاب و یا کامپیوتر شخصی خود هم در شبکه داخلی مجموعه و هم در بیرون از مجموعه و با استفاده از اینترنت