دیکودر هایک ویژن

دیکودر هایک ویژن چیست؟ | معرفی و کاربرد 2021

 1. خانه
 2. /
 3. مقالات
 4. /
 5. دیکودر هایک ویژن چیست؟ | معرفی و کاربرد 2021

مقالاتی که بهتر از پیش از شروع این مقاله مطالعه کنید:

در این مقاله به بررسی دیکودر هایک ویژن و کاربرد‌های آن می‌پردازیم. گاهی و در برخی از سیستم‌های نظارت تصویری که تعداد دوربین‌ها زیاد است نیاز است طراح در طراحی‌های اولیه خود نگاهی به نحوه مانیتور کردن تصاویر و رصد آنها داشته باشد. به عنوان مثال از همان ابتدا ساخت و تجهیز اتاق مانیتورینگ برای پایش تصاویر را در نقشه و طرح خود گنجانده باشد.

در سیستم‌های بزرگ دوربین مدار بسته به علت زیاد بودن تعداد تصاویر دوربین‌های مدار بسته کاربر برای رصد همه تصاویر نیاز به تجهیزی دارد که بتواند این تعداد زیاد تصاویر را در یک صفحه یا چند صفحه نمایش بزرگ و یا تعدادی صفحه نمایش به هم پیوسته که به ترتیبی مطابق نیاز کاربری در کنار هم چیده شده اند نمایش دهد.

در حقیقت پخش تصاویر در مراکزی که تعداد تصویر خیلی زیاد است، مانند مراکز مانیتورینگ علاوه بر DVRها و NVRها که برای ضبط تصاویر به کار گرفته شده اند، نیاز به یک تجهیزی برای تکمیل عملکرد و دسترسی آسان و کنترل شده به تصاویر روی صفحه نمایش وجود دارد.

قطعا دستگاهی نیاز است که توانایی بالایی در آرایش و نمایش تصویر در کنار هم داشته باشد. در سیستم‌های دوربین مداربسته دستگاهی که این سرویس را می‌تواند در اختیار کاربران قرار دهد دیکودر ویدئو نام دارد. دیکودرها دستگاه‌های پیشرفته و خاصی هستند که توسط تنها برخی از تولید کنندگان نظارت تصویری پیشرو تولید و به بازار ارائه شده است.

Decoder

شرکت هایک ویژن نیز به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه سیستم‌های نظارت تصویری در دنیا در کنار دوربین‌ها و دستگاه‌های رکوردر حرفه‌ای و قدرتمند خود این تجهیزات دیکد تصاویر در یک سیستم دوربین مدار بسته بزرگ را با نام تجاری دیکودر هایک ویژن و در مدل‌های مختلف تولید و ارائه کرده است.

دیکودر‌های ارائه شده توسط کمپانی‌های معتبر مانند هایک ویژن در مدل‌های مختلف دارای خروجی‌های تصویر متفاوت اند. انتخاب مدل‌های مختلف بنا به نیاز مشتری و شرایطی که نیاز است از سیستم دوربین مدار بسته خروجی گرفته شود، انجام می‌گیرد.

دیکودر‌های هایک ویژن HD که کمی نیز قدیمی شده اند با پارت نامبر DS-6401HDI-T هستند که دارای خروجی HD و یا پورت DVI  هستند.مدل‌های به روز و 4K آنها با پارت نامبر DS-6916UDI که دارای خروجی 4K و با پورت HDMI هستند به بازار عرضه شده اند.

می‌تواند این دو مدل را در تصاویر زیر مشاهده کنید:

دیکودر هایک ویژن DS-6401HDI-T

دیکودر هایک ویژن مدل DS-6401HDI-T

دیکودر هایک ویژن مدل DS-6916UDI

دیکودر هایک ویژن مدل DS-6916UDI

 

قابلیت‌های دیکودر هایک ویژن

کمپانی هایک ویژن نیز در راستای تکمیل تجهیزات برای رفاه کاربران خود دیکودر تصویر با قابلیت‌های بالا و جذاب و جالب توجه ارائه کرده است.

به عنوان مثال دستگاه دیکودر هایک ویژن مدل DS-6916UDI توانایی پخش همزمان 8 تصویر 24 مگاپیکسل روی 8 نمایشگر را دارد. اگر نیاز به پخش همزمان تصاویر بیشتر باشد به این صورت است که دستگاه دیکودر هایک ویژن مدل DS-6916UDI  می تواند 8 کانال همزمان 24MP و یا 16 کانال همزمان 12MP و یا 32 کانال همزمان 8MP و یا 48 کانال همزمان 5MP و یا 80 کانال همزمان 3MP و یا 128 کانال 2MP را داشته باشد.

در حقیقت با توجه به دوربین‌هایی که نیاز است دیکودر ویدئو آن را برای ما پخش کند باید طراح و پیاده ساز این سیستم ترتیبی اتخاذ کند و دیکودری را انتخاب کند تا سیستم بیشترین بهره‌وری را داشته باشد.

این دستگاه همچنین توانایی پخش دوربین‌های pano vu که به عبارتی دوربین‌هایی با چهار لنز که دارای توانایی ارائه تصویری گسترده از یک محیط هستند را دارد.همچنین توانایی کنترل دوربین‌های اسپید دام تحت شبکه و حتی دوربین اسپید دام توربو اچ دی متصل به دستگاه DVR نیز در این دستگاه وجود دارد.

شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی بیشتر با تکنولوژی pano vu مقاله ما در این زمینه را با عنوان تکنولوژی pan vu مطالعه نمایید.

دیکودر هایک ویژن

چند نمونه دوربین pano vu هایک ویژن

فرمت پخش در دیکودر

دیکودر هایک ویژن از فرمت پخش H264 با استاندارد ویدئویی PAL و NTCS پشتیبانی می‌کند و خروجی‌های تصویر را با استفاده از پورت‌های VGA و HDMI در اختیار قرار می‌دهد که می‌تواند تصویر چند مانیتور کنار هم را پخش کند به طوری که یک تصویر در آنها به صورت یک تصویر واحد و بزرگ پخش می‌شود که هر مانیتور بخشی از آن را پخش می‌کند.

می‌توانید نمونه‌های خروجی تصویر را در تصاویر زیر مشاهده نمایید:

دیکودر هایک ویژن

خروجی تصویر دیکودر 

دیکودر هایک ویژن

خروجی تصویر دیکودر 

و بسیاری قابلیت های دیگر که می توانید روی این لینک کلیک کنید و از آنها بهره‌مند شوید.

سیستم عامل دیکودر

دیکودر‌های هایک ویژن برای سیستم نظارت تصویری با کیفیت بالا طراحی شده است. این دستگاه دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بر بستر شبکه داده و با استفاده از پردازنده‌های Netra توانایی پخش تعداد زیادی تصاویر روی ویدئو وال (تشکیل شده از چند مانیتور بزرگ همگن) و یا یک صفحه نمایش بزرگ را دارد.

پردازنده Netra

پردازنده Netra

خروجی‌های تصویر دیکودر

در واقع در تولید و ارائه این دستگاه ها علاوه بر تفاوت در کیفیت خروجی تصویر یکی از تفاوت‌هایی که در مدل‌های مختلف وجود دارد توانایی دستگاه در ارائه تعداد خروجی تصویر است. شما می‌تواند با مطالعه مقاله “پورت های دستگاه رکوردر DVR و NVR” تفاوت خروجی‌های تصویر و پورت ها در DVR و NVR با دیکودر را متوجه شوید.

دیکودر‌های هایک ویژن در مدل‌های مختلف DS-6900UDI مثلا با 1 یا 4 یا 8 و یا 16 خروجی HDMI ساخته شده و به بازار عرضه شده اند.

خروجی تصویر در این دستگاه‌ها اغلب از طریق رابط VGA و یا HDMI به صفحه نمایشگر متصل می‌شوند که در مدل‌های جدید دیکودر هایک ویژن مانند دیکودر مدل DS-6900UDI برای داشتن حداکثر کیفیت از HDMI استفاده می‌شود.

دیکودر‌های به روز و جدید هایک ویژن توانایی پشتیبانی از اغلب فرمت‌های به روز تصویر مانند H.265، H.264+، Hik264، H.264 و MPEG4 را دارند و به راحتی این تصاویر را به روی نمایشگر بزرگ یا ویدئو وال ها نمایش می دهند.

در تصویر زیر نمای جلوی دیکودر هایک ویژن DS-6916UDI نشان داده شده است:

دیکودر هایک ویژن

که در آن

 1. نشانگر سیگنال VGA ورودی
 2. نشانگر سیگنال DVI ورودی
 3. نشانگر وصل بودن برق
 4. پورت شبکه 10/100/1000 Mbps اینترفیس 2
 5. پورت فیبر نوری 10/100/1000 Mbps اینترفیس 2
 6. پورت کنسول دستگاه برای عیب یابی
 7. پورت شبکه 10/100/1000 Mbps اینترفیس 1
 8. پورت فیبر نوری 10/100/1000 Mbps اینترفیس 1
 9. پورت سریال برای ارتباط با دستگاه‌هایی که از پروتکل RS232 پشتیبانی می‌کنند.

در تصویر زیر نمای پشت دستگاه دیکودر هایک ویژن DS-6916UDI نشان داده شده است:

دیکودر هایک ویژن

در تصویر بالا ورودی و خروجی ها به این صورت می باشند:

 1. خروجی صدا – کانکتور BNC
 2. خروجی تصویر – کانکتور BNC
 3. پورت های خروجی HDMI
 4. ورودی تصویر دیکد شده VGA
 5. ورودی تصویر دیکد شده DVI
 6. خروجی/ورودی صدا – کانکتور جک 5/3 میلیمتری
 7. کانکتور جهت ارتباط با تجهیزات RS485
 8. ورودی آلارم و خروجی آلارم
 9. ورودی برق دستگاه
 10. ارت

راه اندازی اولیه دیکودر هایک ویژن

نکته مهم و قابل توجه در مورد استفاده از این دیکودر هایک ویژن و دستگاه‌های در این سطح این است که این دستگاه‌ها در طول عملکرد خود و بنا به نیازشان و عملکردشان امواجی با فرکانس‌هایی تولید می‌کنند که این امواج در اثر تابیده شدن در محیط اطراف خصوصا مناطق مسکونی می‌تواند برای انسان مضر باشد و لذا در استفاده و بهره برداری از این دستگاه ملزم به استفاده از استانداردهای بهره برداری مانند تجهیزاتی برای مهار امواج الکترومغناطیسی است.

تامین برق دیکودر نیز به دلیل حساسیت آن باید مطابق با استاندارد باشد و عدم رعایت استاندارد تامین برق مطابق با سیستم استاندارد تامین برق می تواند منجر به خسارت جبران ناپذیر به دستگاه گردد. توصیه می‌گردد در صورت امکان در راه اندازی دستگاه از برق ups استفاده شود. در این دستگاه هم مطابق با تمام دستگاه‌های سروری و بر خلاف DVR و NVR (که البته بهتر است در این دستگاه ها هم رعایت شود) باید حتما دستگاه از طریق نرم افزار خاموش شود.

در این مقاله سعی شد در مورد سخت افزار دیکودر هایک ویژن اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار گیرد و در ادامه و در مقاله‌های بعدی نحوه تنظیمات اولیه دیکودر هایک ویژن ارائه خواهد شد.برای ارتباط با کارشناسان و مشاوران ما از طریق راه‌های ارتباطی تماس حاصل فرمایید.

مقالاتی که بهتر است که پس از این مقاله مطالعه نمایید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست