حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

0
هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
۰۲۱-۸۶۰۴۷۷۲۱
۰۲۱-۸۸۵۲۹۱۰۷
قابلیت Min. Illumination در دوربین مداربسته هایک ویژن

12

6 دقیقه

اندازه فونت

12

0

قابلیت Min. Illumination در دوربین مداربسته هایک ویژن

فهرست مطالب

مقالاتی که بهتر است پیش از مطالعه‌ی این مقاله بخوانید:

یکی از مهمترین قابلیت‌هایی که در دوربین‌های مداربسته پیشرفته وجود دارد، قابلیت حداقل نور موردنیاز در دوربین مداربسته است. این قابلیت، در واقع همان قابلیتی است که با نام Min. Illumination شناخته می‌شود و اهمیت فوق العاده ای در ثبت و ضبط تصاویر دارد. اما این قابلیت چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

1. Min. Illumination یا حداقل نور موردنیاز در دوربین مداربسته چیست؟

واقعیت این است که Min. Illumination مقدار حداقلی نوری را مشخص می‌کند که هر دوربین مداربسته برای ثبت و ضبط تصاویر به آن نیاز دارد. به عبارت دیگر، حداقل نور موردنیاز در دوربین مداربسته، همان مقدار نوری است که دوربین می‌توان با آن کار کند و اگر به مقدار کمتری تقلیل پیدا کند، دوربین قابلیت‌های خود را از دست می‌دهد.

1.1.معیار سنجش قابلیت Min. Illumination در دوربین مداربسته

معیار سنجش قابلیت Min. Illumination در دوربین‌های مداربسته واحد Lux است. در واقع یک LUX نشان دهنده میزان روشنایی است که در یک اتاق تاریک تا فاصله یک متری وجود دارد. جالب است این را هم بدانیم که وقتی گفته می‌شود حداقل نور موردنیاز دوربین  0 LUXاست، یعنی اینکه این دوربین به گونه ای طراحی شده است که حتی در صورت عدم وجود نور هم می‌تواند به خوبی از عهده انجام وظایف خود برآید.

Min. Illumination حداقل نور موردنیاز در دوربین مداربسته

توجه داشته باشید که در بیشتر دوربین‌های مداربسته موجود در بازار Min. Illumination بین 0 LUX و 0.1 LUX می‌باشد. در واقع دوربین‌هایی که از حداقل نور 0LUX برخوردار هستند، نسبت به دوربین‌هایی که نیازمند 0.1 LUX هستند، حساسیت بالاتری نسبت به نور دارند و در نتیجه می‌توانند در فضاهایی با کمترین نور ممکن نیز بهترین عملکرد را داشته باشند.

1.2.سنسورها

به طور کلی دوربین‌های مداربسته ای که از قابلیت Min. Illumination برخوردار هستند، نسبت به سایر انواع دوربین‌های مداربسته نیاز به نور کمتری دارند. این امر به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که مهم‌ترین آنها سنسور CMOS می‌باشد.

سنسور CMOS به گونه ای طراحی شده است که می‌تواند به صورت موثری حساسیت منطقه‌ای که نور را دریافت می‌کند، افزایش دهد. در عین حال نویزهای موجود را کمتر می‌کند. به این ترتیب دوربین این قابلیت را پیدا می‌کند که در کمترین روشنایی ممکن بهترین عملکرد را داشته باشد.

نکته مهم آن است که بدانید اندازه و سایز سنسور CMOS می‌تواند بر روی میزان روشنایی کم هم اثرگذار باشد. به این معنا که هرچقدر اندازه سنسور بزرگتر باشد، در نتیجه منطقه ای که هر پیکسل آن را در بر می‌گیرد، بزرگتر خواهد بود. بنابراین مقدار نوری که عبور می‌کند، بیشتر می‌شود و در نتیجه حداقل روشنایی موردنیاز دوربین تاثیر بهینه ای بر روی ثبت و ضبط تصاویر می‌گذارد.

شما عزیزان می‌توانید برای آشنایی بیشتر در رابطه با این سنسور مقاله ما تحت عنوانتکنولوژی CMOS در لنز دوربین مداربسته” را مطالعه نمایید.

سنسورهای CCD هم یکی از قدرتمندترین سنسورهای حساس به نور هستند که برای دوربین‌هایی با قابلیت Min. Illumination اهمیت زیادی دارند. وجود این نوع سنسورها می‌تواند میزان حداقل نور موردنیاز در دوربین مداربسته را به حالت 0.01 LUX برساند.

Min. Illumination حداقل نور موردنیاز در دوربین مداربسته

1.3.سایر موارد تاثیر گذار در حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته

به طور کلی می‌توان گفت معیارهای متعددی برای سنجیدن قابلیت Min. Illumination در دوربین مداربسته وجود دارند. از جمله این معیارها می‌توان به اندازه دیافراگم، کیفیت شاتر، نوع سنسور و عملکرد آن، فرایند DSP، سنسور CCD و فیلتر IR-CUT اشاره کرد.

برای مثال کافی است زمان و سرعت شاتر را به درستی تنظیم کنیم تا بتوانیم میزان نور ورودی را کنترل کرده و آن را بیشتر و کمتر کنیم. این امر در مورد دیافراگم به صورت سایز آن مشخص می‌شود. به این معنی که هرچقدر دیافراگم بزرگتر باشد، مقدار نور دریافتی هم بیشتر می‌شود. این امر به خاطر آن است که عمق میدان و در نتیجه محدوده فوکوس کمتر می‌گردد. بنابراین باید توجه داشت که مقدار نور دریافتی ارتباط مستقیم با اندازه دیافراگم دارد.

وجود ویژگی DSP هم برای کمتر کردن نویز تصویر و افزایش وضوح آن ضروری است. این قابلیت مخصوصا در محیط‌های تاریک اهمیت ویژه ای پیدا می‌کند.

2.عملکرد Min. Illumination چگونه است؟

به طور کلی هرچه میزان نور در محیط مورد نظر بیشتر باشد، دوربین مداربسته عملکرد بهتری خواهد داشت. اما اگر محیط دارای درجه نور و روشنایی پایین باشد، احتمالا عملکرد دوربین دچار اختلال می‌شود. در چنین حالتی دوربینی که دارای قابلیت Min. Illumination باشد، می‌تواند تصاویری با وضوح بسیار بالا را ثبت و ضبط کند. البته این امر بستگی به میزان حساسیت دستگاه و نوع سنسور به کار رفته در آن دارد. اگر مقدار نور موردنیاز برای یک سیستم امنیتی، 0LUX باشد، حتی در فضاهایی با تاریکی مطلق هم میتواند تصاویر را با وضوح بالا ثبت کند.

برای اینکه با نحوه عملکرد این قابلیت آشنا شویم، باید به ساعاتی از شبانه روز فکر کنیم که شدت نور در آنها بسیار کم می‌شود. در چنین حالتی مسلما تصاویر به صورت سیاه و سفید درمی آیند که به خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کند. مشکل از آنجا شروع می‌شود که دوربین مداربسته موردنظر از قابلیت Min. Illumination برخوردار نباشد. در چنین حالتی تصاویری که به دست می‌آیند، بی‌کیفیت خواهند بود.

این قابلیت موجب می‌شود در ساعتی از شبانه روز که میزان نور بسیار کم است، نورهای مصنوعی و غیرمصنوعی وارد سنسورها شوند. در چنین حالتی فیلترها حذف می‌شوند و قابلیت حساسیت به حداقل نور موردنیاز در دوربین مداربسته فعال می‌شود.

3.کاربرد تکنولوژی Min. Illumination

فناوری Min. Illumination یکی از جذابترین و بروزترین فناوری‌هایی است که در سیستم‌های مداربسته می‌توان پیدا کرد. این فناوری در محیط‌های تاریک مثل فضای پارکینگ‌ها، انبارها، فضاهای باز وسیع در هنگام شب و غیره اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. حفظ امنیت محیط‌های بسته با میزان نور پایین دارای اهمیت فوق العاده‌ای است.

استفاده از این فناوری می‌تواند به کاهش آمار جرم و جنایت و یا سرقت از ساختمان‌های مسکونی و اداری و یا وسایل نقلیه کمک کند. به طور کلی از این فناوری می‌توان در دوربین‌هایی با دید شب استفاده کرد.

4.قابلیت Min. Illumination در دوربین هایک ویژن

برند معتبر هایک ویژن در اکثر محصولات خود از قابلیت Min. Illumination استفاده کرده است. برای مثال می‌توان به دوربین‌های مداربسته سری DarkFighter اشاره کرد. از مهمترین ویژگی‌های این نوع دوربین‌های مداربسته قابلیت دید در شب آنهاست. این قابلیت با توجه به استفاده از فناوری‌های نور مادون قرمز و Min. Illumination به وجود آمده است.

Min. Illumination حداقل نور موردنیاز در دوربین مداربسته

برای مطالعه بیشتر در رابطه با دوربین‌های  DarkFighter مقاله ما در این رابطه را از طریق این لینک مطالعه نمایید.

با توجه به اهمیتی که قابلیت Min. Illumination در دوربین‌های مداربسته دارد، به نظر می‌رسد که دوربین‌های تخصصی و باکیفیت از این نوع قابلیت بهره مند می‌باشند. با وجود این، از آنجا که حساسیت به حداقل نور موردنیاز در دوربین‌های مداربسته، مختلف است، بهتر است قبل از هر کار با این نوع دوربین‌ها آشنا شده و حساسیت مورد نظر خود را تعیین کرد.

مقالاتی که بهتر است پس از مطالعه‌ی این مقاله بخوانید:

0 0 رای ها
امتیاز کاربران به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها