حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

0
هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
۰۲۱-۸۶۰۴۷۷۲۱
۰۲۱-۸۸۵۲۹۱۰۷
آموزش تنظیم ارسال ایمیل در محصولات هایک ویژن

12

10 دقیقه

اندازه فونت

12

2

آموزش تنظیم ارسال ایمیل در محصولات هایک ویژن

فهرست مطالب

در این مقاله، نحوه تنظیم ارسال ایمیل را در دستگاه‌های DVR/NVR یا دوربین تحت شبکه (IP Camera) هایک ویژن، با استفاده از Gmail به شما آموزش می‌دهیم.

 

اعلان‌های ایمیل می‌توانند زمانی دریافت شوند که خطایی در دستگاه شما رخ داده، مانند خرابی هارد،خرابی دوربین و… . یا زمانی که رویدادی مانند تشخیص حرکت توسط یک دوربین، یا تشخیص عبور از خط و …  اتفاق افتاده باشد، فعال می‌شود. در حقیقت با وقوع یکی از موارد اشاره شده، کاربر ایمیلی از طرف دستگاه DVR/NVR دریافت می‌کند که در آن علت ارسال ایمیل مشخص شده و در صورت نیاز عکسی از رویداد یا ایونت، در ایمیل بارگذاری شده است. مثلا در گزارش ایمیل وقوع حرکت (Motion Detection) سه عدد عکس از دوربینی که اکشن ارسال ایمیل برای آن تعریف شده برای دریافت کننده ایمیل، از زمان وقوع رویداد مورد نظر (با فاصله زمانی 5 ثانیه از هم) ارسال خواهد شد.

 

از چه نوع ایمیلی استفاده کنیم؟

اگر می‌خواهید هشدارهای ایمیلی دریافت کنید، توصیه می‌کنیم ترجیحا از حساب ایمیل سازمانی خود استفاده کنید. در صورت عدم وجود و یا عدم تمایل می‌توانید از حساب کاربری Gmail نیز برای این کار استفاده کنید، زیرا رایگان، ایمن، گسترده و برای پیکربندی آسان است. می توانید از سایر ارائه دهندگان ایمیل (مانند Outlook، Yahoo و غیره) نیز استفاده کنید، چرا که مراحل تا حدودی مشابه هستند.

شما اگر وارد بخش ارسال ایمیل در دستگاه DVR/NVR خود شوید متوجه خواهید شد که با پیکربندی این صفحه، ایمیلی برای شما ارسال نمی‌شود!!!. این به آن دلیل است که شرکت گوکل استفاده از ایمیل‌های این شرکت برای این تجهیزات را به دلایل امنیتی محدود کرده است و آنرا به احراز هویت فرد منوط کرده است.

توجه: از تاریخ May 30, 2022، تنظیم حساب Google Mail برای اجازه دسترسی دستگاه‌ها  توسط Google به صورت معمول مجاز نیست. این امر به دلیل این است که که گوگل ارائه این خدمات را منوط به احراز هویت، مانند وارد کردن کد ارسال شده توسط پیامک (OTP)، کرده است. با این حال، با استفاده از رمز عبور اختصاصی برای NVR، همچنان می‌توانید از Gmail برای دریافت اعلان‌ها از ضبط‌کننده استفاده کنید. چرا که شرکت گوگل ساز و کار استفاده از آن را برای ما فراهم کرده که در این مقاله آن را آموزش خواهیم داد.

 

نحوه ارسال ایمیل با استفاده از اکانت Gmail

ما فرض می‌کنیم که شما قبلا یک حساب گوگل (Gmail) را قبلا ساخته‌اید و در اختیار دارید، در غیر این صورت می توانید یک حساب کاربری رایگان در gmail.com ایجاد کنید. با ایجاد یک حساب کاربری و پیکربندی و تنظیم درست آن و همچنین معرفی این ایمیل به دستگاه جهت ارسال ایمیل، حالا امکان استفاده از آن برای دریافت ایمیل‌های ارسالی از طرف دستگاه را دارید. برای دریافت اعلان محصولات هایک ویژن با استفاده از جیمیل مراحل زیر را انجام دهید:

 • حساب جیمیل (یا آدرس ایمیل دیگری را که انتخاب می کنید) تنظیم کنید.
 • تنظیمات ایمیل را در دوربین NVR، DVR یا IP Camera خود اضافه کنید.
 • تشخیص حرکت، عبور از خط یا هر رویدادی که می‌خواهید در صورت وقوع دستگاه به شما ایمیل ارسال کند، را تنظیم کنید.
 • هشدارهای ایمیل (در تنظیمات دستگاهتان مثلا در گوشی تلفن همراه خود) را فعال کنید.

1. ابتدا، تنظیمات اکانت جیمیل Gmail

اولین کاری که باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید حساب جیمیل شما به گونه ای پیکربندی شده است که به “برنامه های کمتر امن (less secure apps)” اجازه می دهد تا از طریق حساب شما ایمیل ارسال کنند. این برنامه‌های کمتر ایمن در واقع تجهیزاتی مانند NVR، DVR یا دوربین IP شما هستند. در حقیقت دستگاه DVR/NVR از این روش برای برای ارسال ایمیل استفاده می‌کند.

برای این کار با نام کاربری و رمز عبور خود وارد اکانت جیمیل شوید. روی نماد حساب در سمت راست بالای صفحه سمت راست مرورگر گوگل کروم کلیک کنید.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

در ادامه و در منوی باز شده، روی دکمه “Manage my Google account” کلیک کنید.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

پس از آن به بخش “security” در منوی سمت چپ بروید.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

مطمئن شوید که تأیید صحت 2 مرحله‌ای روشن است، اگر نبود باید آنرا فعال کنید و مراحل مربوط به آن را انجام دهید.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

حالا در نوار جستجوی بالای صفحه، عبارت <<App passwords>> را جستجو کنید و در نتایج جستجو روی App Passwords کلیک کنید.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

در صفحه بعدی رمز عبور درخواست می‌شود که همان رمز عبور جیمیل شماست، با تایپ مجدد رمز عبور به جیمیل خود وارد شوید.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

در این مرحله باید صفحه زیر را ببینید. اگر آن را نمی‌بینید، باید مراحل را به عقب برگردید و مطمئن شوید که تأیید دو مرحله‌ای فعال است و مجدد مراحل را ادامه دهید.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

اکنون باید یک رمز عبور منحصر به فرد برای استفاده NVR ایجاد کنیم. در حقیقت اساساً Gmail یک حساب مجازی برای ضبط کننده ما به صورت مجزا ایجاد می‌کند که با فعال بودن تأیید دو مرحله ای می توان از آن استفاده کرد.  ابتدا یک اسم برای پسورد در حال ساخت برای دستگاه خود انتخاب می‌کنیم و سپس گزینه “Create” را انتخاب می‌کنیم.

همانطور که می بینید Gmail یک رمز عبور جدید برای ضبط کننده ایجاد کرده است. این رمز عبوری است که هنگام تنظیم اعلان‌های ایمیل در NVR یا دستگاه های هایک ویژن، به جای استفاده از رمز عبور واقعی Gmail باید استفاده کنید. ممکن است لازم باشد آن را یادداشت کنید یا به نحوی برای استفاده در آینده ذخیره کنید. پس از ذخیره رمز عبور، روی دکمه “Done” کلیک کنید.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

2. افزودن اکانت Gmail به دستگاه هایک ویژن

پس از انجام مراحل بالا و ایجاد رمز عبور اختصاصی برای دستگاه هایک ویژن در تنظیمات ایمیل خود، به دنبال تنظیمات دستگاه ضبط کننده ویدئوی خود بروید. از طریق رابط وب (مرورگر)، با ورود به دستگاه NVR، DVR یا دوربین تحت شبکه Hikvision، کار را شروع کنید. در این مقاله ما آموزش را بر اساس استفاده از رابط وب (از طریق مرورگر) به دستگاه شرح می‌دهیم، هرچند این تنظیمات را با استفاده از دسترسی محلی (Local) به دستگاه و با استفاده از مانیتور متصل به دستگاه نیز می‌توان انجام داد.

در ابتدا آی پی دستگاه خود را در بخش نوار آدرس مرورگر وارد کرده و وارد کنسول تنظیمات دستگاه می‌شویم.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

پس از دسترسی به صفحه ورودی (Login) با استفاده از نام کاربری و رمز عبور دستگاه رکوردر به دستگاه وارد شده و به بخش پیکربندی (Configuration) بروید. روی گزینه Network در سمت چپ کلیک کرده و سپس Basic Settings را انتخاب کنید.  تنظیمات شبکه خود را چک کنید و از صحت آن مطمئن شوید. کنترل کنید که آی پی شما به درستی در رنج شبکه داخلی شما باشد و همچنین آدرس گیت وی (Gateway) وارد شده درست باشد. همچنین دقت داشته باشید وارد کردن DNS برای آنلاین شدن ضروری است که ما از DNS استاندارد 8.8.8.8، 4.2.2.4 استفاده می‌کنیم.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

در این مرحله باید کنترل کنید و مطمئن شوید که این تنظیمات به درستی انجام شده‌اند.

برای مرحله بعد، در همان بخش Network در قسمت Configuration، به قسمت تنظیمات Advanced بروید. روی اولین سربرگ یعنی ایمیل کلیک کنید.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

در این بخش باید اطلاعات Gmail خود را متناسب با توضیح ارائه شده وارد کنید.

در ادامه، این بخش‌ها را به صورت خلاصه توضیح می‌دهیم.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

 • sender: نام فرستنده که وقتی ایمیل دریافت شد این نام به عنوان ارسال کننده نمایش داده خواهد شد (که می تواند هر چیزی باشد).
 • Sender’s address: این بخش مربوط به آدرس ایمیل فرستنده است (DVR/NVR). در اینجا ایمیلی که در مراحل قبل آماده و برای آن رمز مجازی تولید کرده‌ایم را وارد می‌کنیم.
 • سرور SMTP: نام سرور جیمیل که smtp.gmail.com است را وارد می‌کنیم.
 • پورت SMTP: پورت SMTP جیمیل که به طور پیش فرض 587 است را وارد می‌کنیم.
 • تیک سه گزینه Enable SSLT، Attached Image و Authentication را بزنید. این موارد در ادامه شرح داده می‌شوند.
 • Enable SSL را فعال کنید. در برخی از NVR ها ممکن است STARTTLS را ببینید، اگر می بینید، آن را نیز علامت بزنید. این گزینه مربوط به رمز نگاری داده است.
 • Attached image را فعال کنید. با فعال شدن این تیک DVR/NVR شما اسکرین شات هایی را از دوربینی که آلارمی را تشخیص داده با فاصله زمانی مشخص ارسال می‌کند.
 • فاصله زمانی (Interval) مربوط به فاصله زمانی پیوست تصویر است. به طور پیش فرض NVR/DVR برای هر دوربین 3 عکس ارسال می‌کند، این فاصله زمان بین عکس‌ها است. پیشنهاد می‌شود برای این مورد، 2 تا 3 ثانیه را استفاده کنید.
 • Authentication (احراز هویت): این مورد را نیز فعال کنید.

سپس، اطلاعات کاربری Gmail خود را اضافه کنید:

 • نام کاربری (Username): این همان آدرس Gmail فرستنده خواهد بود.
 • رمز عبور (Password): این رمز عبوری است که در مرحله قبل ایجاد شده است. به یاد داشته باشید که این رمز عبور اصلی Gmail شما نیست، بلکه رمز عبور ویژه ای است که شما برای استفاده از یک برنامه جانبی ایجاد کرده اید.
 • تایید (Confirm): رمز عبور خود را دوباره وارد کنید.
 • نام گیرنده (Receiver’s name): می تواند هر چیزی باشد، بهتر است نام کسی که دریافت کننده ایمیل است را بنویسید.
 • آدرس گیرنده (Receiver’s Address): آدرس ایمیل افرادی که قرار است ایمیل اعلان را دریافت کنند در این بخش وارد کنید.
 • پس از اتمام، روی گزینه “TEST” کلیک کنید تا متوجه شوید که آیا اتصال با موفقیت برقرار شده است یا خیر. اگر خطا در ارسال ایمیل تست وجود داشت، مراحل قبل را دوباره مرور کنید و مطمئن شوید که اشتباهی رخ نداده.

در نهایت، به یاد داشته باشید که تنظیمات را ذخیره کنید.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

فعال کردن Motion Detection (قابلیت تشخیص حرکت) برای دریافت ایمیل

برای دریافت ایمیل هنگام فعال شدن پارامتر تشخیص حرکت باید قابلیت تشخیص حرکت را در دستگاه خود تنظیم کنید. شما می توانید چنین تنظیماتی را از طریق مرورگر وب یا مستقیماً از طریق رابط DVR/NVR انجام دهید.

در ابتدا انجام تنظیمات به صورت مستقیم و از طریق مانیتور متصل به دستگاه DVR/NVR  را شرح می‌دهیم.

ابتدا وارد منوی دستگاه شده و به Configuration > Event > Basic Event و سپس به تب ” Motion ” بروید. در اینجا، قابلیت تشخیص حرکت را فعال کنید (Enable Motion Detection) ، در عین حال می‌توانید حساسیت و ناحیه‌ تحت پوشش را تغییر دهید. اگر ضبط کننده تحت شبکه دارید، باید این تنظیمات را برای هر دوربین انجام دهید و اگر از DVR استفاده می‌کنید این تنظیمات را می‌توانید به روی دوربین‌های دیگر مورد نیاز کپی کنید.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

در مرحله بعد باید هشدارهای ایمیل را فعال کنید. برای این کار به بخش Configuration > Event > Basic Event مراجعه کنید. مطمئن شوید که هشدارهای ایمیل روشن هستند و برنامه Schedule به درستی فعال است.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

در سر برگ Arming Schedule، می توانید زمان فعال بودن هشدارها را تنظیم کنید. شاید فقط در یک بازه زمانی خاص، به ارسال هشدار از طریق ایمیل نیاز داشته باشید. حالا زمان مورد نظر خود را مشخص کنید. در این نمونه، ما برنامه را 24 ساعته تنظیم کردیم. بنابراین فقط در این بازه زمانی، ما هشدار دریافت خواهیم کرد.

در ادامه باید مشخص کنید که وقتی این آلارم فعال شد، چه عکس‌العملی نیاز است انجام شود. برای این کار در بخش Configuration > Event > Basic Event وارد سربرگ  Linkage Method می‌شویم. در قسمت Methods Linkage مانند تصویر زیر گزینه ارسال ایمیل را تیک می‌زنیم.

 

آموزش تنظیم اعلان ایمیل در محصولات هایک ویژن

 

در آخر برای آزمایش تنظیمات، چند حرکت در مقابل دوربین انتخاب شده انجام دهید و ببینید آیا هشدارهای ایمیل را در آدرس ایمیل خود دریافت می کنید یا خیر. در صورت نیاز به مشاوره، یا نصب دوربین مداربسته خود، با کارشناسان فنی هایک ویژن لند در تماس باشید.

 

 • پایان
0 0 رای ها
امتیاز کاربران به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها