حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

0
هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
۰۲۱-۸۶۰۴۷۷۲۱
۰۲۱-۸۸۵۲۹۱۰۷
Deep Learning یا هوش مصنوعی در دوربین هایک ویژن

12

6 دقیقه

اندازه فونت

12

0

Deep Learning یا هوش مصنوعی در دوربین هایک ویژن

فهرست مطالب

مقالاتی که بهتر است پیش از مطالعه‌ی این مقاله بخوانید:

افزودن هوش مصنوعی در دوربین هایک ویژن باعث ایجاد قابلیت‌های زیادتر و امکانات جدید و هیجان انگیزتری در سیستم‌های نظارتی دوربین‌های مدار بسته شده است. هوش مصنوعی آنالیتیک به زیرمجموعه ای از هوش مصنوعی اشاره دارد که از یادگیری ماشین یا machine learning برای به دست آوردن بینش، یافتن الگوها تجزیه و تحلیل داده‌ها و کشف روابط در آنها استفاده می‌کنند. در واقعیت انسان‌ها نیز فرآیندهای تجزیه و تحلیل را به صورت خودبخودی انجام می‌دهند.

این مبحث در زمینه امنیت فیزیکی نیز کاربرد دارد. تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی از الگوریتم‌های قدرتمندی برای تشخیص خودکار، دسته بندی و آنالیز اشیا و حرکات در دید دوربین استفاده می‌کند. اعمال هوش مصنوعی باعث کاهش هزینه‌ها، سرعت بخشیدن به پاسخ‌ها و آسان سازی شیوه‌ها و فرآیندهای جدید می‌گردد.

دیپ لرنینگ از زیرمجموعه‌های هوش مصنوعی می‌با‌شد که وظیفه آن تبدیل داده‌‌های حجیم به اطلاعات و گرفتن تصمیمات بر این ‌پایه است. هوش مصنوعی به ماشین‌ها کمک می‌کند که بتوانند رفتارهایی مشابه با یک انسان هوشمند داشته باشند و قادر به انجام وظایف مختلف شوند.

هوش مصنوعی امکان یادگیری و آنالیز شرایط را ندارد ولی می‌تواند برای حل مسائل مختلف اطلاعات مورد نیاز را فراهم نماید تا مورد استفاده سیستم Deep Learning قرار گیرد. پس از آن با استفاده از این اطلاعات شروع به حل مسائل مورد نظر می‌کند.

1.Deep Learning یا هوش مصنوعی چه کاربردی در سیستم نظارت تصویری دارد؟

سیستم‌های سنتی نمی‌توانند مانند روش‌هایی که هوش مصنوعی استفاده می‌کند به صورت یکپارچه و یادگیری عمیق به سازماندهی و پردازش داده‌ها بپردازند. برای آنکه بینش واضح تری از وقایع در حال رخ دادن به دست آورید، بایستی از پلتفرم‌های یکپارچه کننده اطلاعات در زمان واقعی استفاده کنید. بنابراین ضرورت دارد که از ابزارهای مدرن و در دسترس امروزی استفاده نمایید.

هوش مصنوعی در دوربین هایک ویژن روش‌های هوشمندانه‌ای را برای به حداقل رساندن هشدارهای خطر به کار می‌برند. برای داشتن واکنش هوشمندانه و کارآمد به حوادث سیستم، باید هماهنگ و سریع باشد. Deep Learning، نوعی هوش مصنوعی است که به جای تکیه بر آلارم‌های تشخیص حرکت اولیه، می‌تواند از آموزش دوربین‌های ویدیویی بهره مند باشد.

آموزش عمیق یا Deep Learning به دوربین‌ها اجازه می‌دهد تا طبقه بندی‌های مختلف موجودات و اجسام را بیاموزند. سپس درباره اشیا و فعالیت‌هایی که به وقوع پیوسته و ثبت شده تصمیم گیری کنند. در اینصورت می‌توانند به صورت آگاهانه جدی بودن تهدیدات را تایید نمایند.

همچنین این تکنولوژی دوربین را قادر می‌سازد تا با توجه به الگوریتم‌هایی که برای آن تعریف شده است به راحتی انسان و حیوان را از هم تشخیص دهد.

برای اطلاع بیشتر و آشنایی با این تکنولوژی و چگونگی عملکرد آن مقاله ما در این رابطه را با عنوان  “ قابلیت تشخیص انسان از حیوان در دوربین مدار بسته“مطالعه نمایید.

امکانات فناوری هوش مصنوعی در دوربین هایک ویژن که در اکوسیستم امنیتی کسب و کارهای کوچک و شرکت های بزرگ گنجانده شده بسیار موثر است. این قابلیت‎ها باعث مزایای زیر می‌گردد:

 • هشدارهای کاذب و ناصحیح را کاهش می‌دهد.
 • در تسخیر فضای ذخیره سازی و حافظه صرفه جویی می‌کند.
 • احتمال خستگی سیستم هشدار دهنده را به حداقل می‌رساند.
 • نکته مهم‌تر آنکه سطح دقت عملیات امنیتی را تقویت می‌کند.

2.هوش مصنوعی دوربین مداربسته در مکان‌های مختلف چگونه کار می‌کند؟

یادگیری عمیق امکانات جدیدی را  برای ارتقا سیستم هوش مصنوعی در دوربین هایک ویژن به وجود آورده است. در حال حاضر استفاده از سیستم‌های نظارت تصویری که با مکانیسم‌های هوش مصنوعی و یادگیری عمیق کار می‌کنند، گسترده شده است.

این سیستم‌ها در مکان‌های متعددی از قبیل مراکز خرید، ادارات و سازمان‌ها، تالارهای سینما و تئاتر، مجتمع‌های مسکونی و سالن‌های اجتماعات نصب و اجرا می‌گردد. نحوه کار این سیستم‌ها در مراکز مختلف به صورت زیر است:

 • هوش مصنوعی قادر است تفاوت بین افراد، حیوانات یا اشیا را تشخیص دهد. در اینصورت می‌تواند تیم‌های مراقبتی و امنیتی را از خطرات احتمالی آگاه نماید.
 • این سیستم تحت تاثیر نویز خارجی یا آب و هوای بد قرار نمی‌گیرد. این ویژگی‌ها کیفیت تشخیص را افزایش داده و باعث کاهش هشدارهای کاذب می‌گردد.
 • همچنین میدان دید را تقویت و فرآیندهای امنیتی را بهینه می‌کند که از ویژگی‌های حیاتی آن قلمداد می‌شود.

 

Deep Learning یا هوش مصنوعی در دوربین هایک ویژن
تولید شده با هوش مصنوعی

 

 • هوش مصنوعی در دوربین هایک ویژن بر اساس اطلاعات جمع آوری شده و با در نظر گرفتن این که هر سازمان مجموعه منحصر به فردی از نیازها دارد، عمل می‌کند.
 • این سیستم می‌تواند خود را به طور مکرر بهبود بخشد، پیکربندی شخصی سازی شده سیستم نظارت تصویری موضوع کلیدی در اینگونه سیستم‌ها است.
 • تیم امنیتی و گروه حراست با استفاده از داده‌های زمان واقعی می‌توانند در مکان‌های استقرار خود نظارت 24 ساعته باشند. آنها در شرایط اضطراری و در مورد موقعیت‌های غیر عادی می‌توانند هشدارهای فوری دریافت نمایند.
 • یادگیری عمیق امکان ارسال موارد کاذب را کاهش داده و به افراد حراست اجازه می‌دهد تا به محض شناسایی موارد مشکوک، مستقیماً با متجاوزان و مظنونان برخورد نمایند.
 • این سیستم توانایی تنظیم پارامترها برای تشخیص تهدیدات مختلف یا حوادث غیر معمول را دارد. بنابراین می‌تواند نیاز پرسنل به نظارت بر فیدهای چند دوربین زنده را تا حد زیادی کم کند. این کار باعث کاهش تعداد کارکنان امنیتی و حجم کار آنها می‌شود. در نتیجه آنها قادرند تا بر آنچه واقعاً مهم است، تمرکز کنند.

3.وظیفه هوش مصنوعی در دوربین هایک ویژن چیست؟

دوربین‌های Hikvision با بهره مندی از الگوریتم‌های Deep Learning امکان تشخیص چهره، وسایل نقلیه و سایر اشیا را دارد. امکانات جدید این دوربین‌ها به طور قابل توجهی به پیشرفت عملکرد آنالیز تصاویر در دوربین‌های مدار بسته کمک کرده است.

 

Deep Learning در دوربین هایک ویژن

 

برخورداری از هوش مصنوعی در دوربین هایک ویژن سبب شده که این دوربین‌ها بتوانند تصاویر نزدیک همراه با جزئیات را ثبت کنند. همچنین تصاویر متعددی از مناطق را گرفته و موقعیت یابی سریع با جزئیات را در محدوده تحت نظرشان ارائه دهند.

دوربین‌های هایک ویژن هوشمند، با پهنای باند کم و فضای ذخیره سازی نسبتاً کم هزینه کمتری برای مدیریت تصاویر و ویدیوها دارند. این دوربین‌ها همچنین طیف گسترده ای از عملکردهای هوشمندانه دوربین مدار بسته شامل موارد زیر را دارا میباشند:

 • تشخیص نفوذ، تشخیص عبور از خط و تشخیص ورود و خروج منطقه.
 • تشخیص و شناسایی چهره با تشخیص آثار غیر طبیعی صورت.
 • تشخیص رهگذران با ویژگی‌های بدن انسان.
 • تشخیص دوچرخه و وسایل نقلیه موتوری با تشخیص برند تجاری.
 • آنالیز رفتاری جمعیت و ردیابی چند هدف به طور همزمان.
 • استخراج سریع داده‌های حاصل از رویدادهای خاص در فیلم‌های ویدیویی.
 • طبقه بندی اشیا با استفاده از Deep Learning هوش مصنوعی.
 • یادگیری عمیق با نظارت تصویری برای کاهش خطر خستگی هشدار.
 • فیلتر کردن دقیق آلارم‌های کاذب.

در نهایت لازم به ذکر است این تکنولوژی به روز که به دوربین‌های مداربسته اضافه شده است در بسیاری از موارد بسیار کارآمد بوده و تاثیر زیادی روی برقراری بهتر و بیشتر کارایی دوربین مداربسته یعنی حفظ امنیت و نظارت دقیق محیط دارد.

شما عزیزان می‌توانید جهت مشاوره و تهیه تجهیزات نظارت تصویری هایک ویژن با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

مقالاتی که بهتر است پس از مطالعه‌ی این مقاله بخوانید:

0 0 رای ها
امتیاز کاربران به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها