کابل دوربین مداربسته

معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. معرفی انواع کابل دوربین مداربسته

یک سیستم دوربین مدار بسته که ما تصویر خروجی آن را روی مانیتور، کامپیوتر شخصی، تبلت، گوشی تلفن همراه و … می بینیم از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. در این مقاله با بهترین انواع کابل دوربین مداربسته آشنا می شویم.

با گسترش جوامع و صنایع استفاده از دوربین مدار بسته در اماکن مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی رو به افزایش است. قسمت های مختلف یک سیستم دوربین مداربسته هر یک وظایفی را بر عهده دارند.

در ابتدا سیگنال ویدئو در دوربین تشکیل شده (بسته به نوع دوربین این سیگنال می تواند از نوع دیجیتال یا آنالوگ و یا آنالوگ HD باشد) و این سیگنال از طریق بستر های ارتباطی (مانند کابل ها، رادیوهای فرکانس بالا، فیبر نوری و …) به سمت دستگاه ضبط کننده تصاویر هدایت می گردد. خود دستگاه ضبط تصاویر از یک دستگاه و هارد های ذخیره ساز تشکیل شده است. بنابراین یک سیستم دوربین مدار بسته شامل اجزای مختلفی است.

ماهیت هر یک از اجزا با دیگری متفاوت است. انتخاب مناسب و عملکرد درست هر یک از این بخش ها موجب می شود که خروجی سیستم دوربین مدار بسته، یک تصویر مناسب و با کیفیت قابل قبول باشد که در اختیار کاربران قرار می گیرد.

 کابل دوربین مدار بسته

یکی از بخش های مهم یک سیستم دوربین مدار بسته، بخش بستر ارتباطی تجهیزات است. این بستر بنا به شرایط هر مکان و سیستم های مورد استفاده در آن می تواند متفاوت باشد. این که انواع کابل دوربین مدار بسته کدام است هر یک از آنها در چه بخشی مورد استفاده قرار می گیرند نیاز به دانشی در مورد انواع سیستم های دوربین مدار بسته دارد. در ادامه به اختصار شرح داده می شود و بهترین کابل دوربین مداربسته بررسی و معرفی خواهد شد.

 کابل دوربین مدار بسته

انواع کابل دوربین مداربسته چیست؟

دوربین های مدار بسته به دو نوع کلی تقسیم می شوند. این دو گروه شامل :سیستم دوربین مدار بسته با سیگنال آنالوگ (دوربین های آنالوگ قدیمی و سیستم های توربو اچ دی کیفیت بالای که ارتقا یافته آنالوگ های قدیمی هستند) وسیستم های دوربین مدار بسته با سیگنال دیجیتال ( دوربین های تحت شبکه) هستند. کابل ها و بستر ارتباطی مورد نیاز هریک از این مدل ها به صورت جداگانه بررسی خواهد شد.

کابل تصویر دوربین مداربسته به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود:

1-کابل کواکسیال  2-کابل شبکه

کابل دوربین مداربسته در سیستم های آنالوگ و توربو اچ دی

دوربین های آنالوگ و یا توربو اچ دی معمولا دارای دو کانکتور می باشند. یکی از آنها برق ورودی را که معمولا 12 ولت DC است وارد دوربین می کند. کانکتور دیگر خروجی سیگنال آنالوگ و یا آنالوگ HD تولید شده در دوربین است. خروجی تصویر دوربین ها توسط یک کانکتور به نام BNC به کابل دوربین متصل می شود. BNC باعث می شود تا کابل دوربین این سیگنال را با کمترین افت به دستگاه رکوردر برساند.

کابلی که در سیستم دوربین مدار بسته توربو اچ دی و آنالوگ برای انتقال سیگنال ویدئویی آنالوگ به کار می رود کابل کواکسیال دوربین مداربسته نام دارد. تصویر یک نوع کابل کواکسیال که به عنوان کابل دوربین مورد استفاده قرار می گیرد در شکل زیر نشان داده شده است. این کابل دوربین مداربسته کابل ترکیبی برق و تصویر نام دارد.  کابل ترکیبی مذکور از یک کابل کواکسیال و یک کابل برق که به هم چسبیده اند تشکیل شده است. معمولا کابل کواکسیال این نوع کابل ها RG59 و سطح مقطع کابل برق آن نیز نهایتا 1*2 میلیمتر است.

کابل کواکسیال دوربین مداربسته

دسته بندی انواع کابل کواکسیال بر اساس فاصله تا دستگاه

کابل های کواکسیال دوربین مداربسته دارای گروه های مختلفی اند. این کابل های دوربین مداربسته در دسته بندی RG58، RG59، RG6 و RG11 تولید می شوند. از آنجایی که در سیستم های توربو اچ دی و آنالوگ یک سیگنال آنالوگ از دوربین به سمت دستگاه رکوردر ارسال می گردد پس نیاز است از هر دوربین یک کابل کواکسیال تا محل دستگاه رکوردر و یا DVR اجرا گردد.

با توجه به فاصله ی هر دوربین از دستگاه DVR، از انواع مختلف کابل کواکسیال به عنوان کابل دوربین استفاده می گردد. کابل RG11 تا فاصله 1100 متر، کابل RG6 تا فاصله 600 متر است. کابل RG59 و RG58 فواصل زیر 100 متر به عنوان کابل دوربین به صورتی که بتوانند سیگنال را با حداقل افت آن انتقال دهند مورد استفاده قرار می گیرند.

دسته بندی انواع کابل کواکسیال بر اساس لایه ها

دسته بندی دیگر کابل های دوربین بر اساس لایه های روکش محافظ در برابر عوامل خارجی مانند امواج الکتریکی و الکترو مغناطیسی است. روکش های محافظ مسیر اصلی عبور سیگنال یعنی اطراف مغزی مس و فوم در بر گیرنده آن را در بر گرفته است. همه کابل های کواکسیال دوربین باید حتما یک لایه شیلد را داشته باشند چرا که از این شیلد به عنوان لاین صفر و مرجع سیگنال تصویر استفاده می شود و در صورت نبود تصویر منتقل نخواهد شد.

البته در سیستم های دوربین مدار بسته توربو اچ دی که اخیرا به بازار عرضه شده اند قابلیتی با عنوان قابلیت POC وجود دارد. با استفاده از این قابلیت دستگاه رکوردر مرکزی با استفاده از کابل کواکسیال علاوه بر دریافت تصویر تولیدی در دوربین وظیفه تامین برق با همان کابل را نیز انجام می دهد که در این صورت شیلد نقش منفی در تامین جریان برق دوربین را دارد و نقش آن پررنگ تر شده است.

لایه ها در کابل هایی که برای محیط پر نویز تر تولید می شوند متفاوت اند. به کابل ها کواکسیال دوربین مداربسته لایه هایی مانند یک یا دولایه فویل آلومینیومی و یا یک لایه دیگر شیلد اضافه می گردند. از این رو کابل هایی با عنوان کابل دابل شیلد، دابل فویل، دابل شیلد و فویل تولید و به بازار عرضه شده اند. در محیط هایی که نویز محیط بالاست و یا فاصله دوربین از محل DVR  زیاد است معمولا از کابل های با شیلد فویل اضافه جهت جلوگیری از تاثیر نویز بر سیگنال عبوری از کابل استفاده می گردد.

بهترین کابل دوربین مداربسته تحت شبکه

در سیستم های دوربین مدار بسته تحت شبکه کابل دوربین، کابل زوج های به هم تابیده شده است. اصطلاحا به آن کابل شبکه دوربین مداربسته می گویند. در داخل کابل شبکه چهار زوج سیم با رنگ نارنجی، آبی، سبز و قهوه ای که هر یک با سیم سفید با خطوط همرنگ متناظر خود به هم تابیده شده اند. کابل های شبکه از نظر نوع ساخت، میزان تابیدگی، سطح مقطع مغزی مس سیم ها و … به دسته های کابل های CAT5، CAT6، CAT7 و CAT8  تقسیم می گردند.

کابل دوربین های مداربسته تحت شبکه

کابل های دوربین مداربسته هر کدام زمینه و نحوه کاربری خاص خود را دارند و بسته به انواع پهنای باند متفاوتی را در اختیار قرار می دهند. این کابل ها در ابتدا برای شبکه های کامپیوتری طراحی و تولید شدند که با پیدایش دوربین های مدار بسته تحت شبکه در سیستم های دوربین مدار بسته به عنوان کابل دوربین نیز مورد استفاده قرار گرفتند. میزان فاصله ای که کابل های شبکه برای ارتباط سیگنال مورد استفاده قرار می گیرند معمولا حدود 100 متر است. این فاصله بسته به نوع کابل مورد استفاده می تواند کمی بیشتر یا کمتر باشد.

 

این کابل ها با استفاده از کانکتور RJ45 و یا سوکت شبکه به دوربین و از  طرف دیگر به سوئیچ شبکه متصل می شوند. در دوربین های مدار بسته تحت شبکه و سوئیچ های شبکه ای که برای ایجاد شبکه در سیستم دوربین مدار بسته هستند، مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل دوربین های مداربسته تحت شبکه

کانکتور RJ45

استاندارد POE و تاثیر آن در انتخاب کابل

در دوربین های تحت شبکه معمولا قابلیتی به نام POE وجود دارد که با استفاده از آن سوئیچ شبکه جریان برق مورد نیاز دوربین برای روشن شدن را تامین می کند. این جریان برق که بسته به استاندارد POE می تواند متفاوت باشد. معمولا یک ولتاژی بین  44VDC تا  57VDC  است که اغلب از طریق سیم تابیده شده قهوه ای و سفید قهوه ای در کابل دوربین وظیفه روشن کردن دوربین تحت شبکه را به عهده دارد. این در حالی است که اگر کابل در شبکه داده برای ارتباط کامپیوتر ها بین هم مورد استفاده قرار گیرد زوج سیم قهوه ای و سفید قهوه ای بلا استفاده است چرا که کامپیوتر نیازی به تامین جریان برق از طرف سوئیچ ندارد.

کابل دوربین های مداربسته تحت شبکه

مشابه با کابل های کواکسیال، کابل های شبکه دوربین مداربسته هم به عنوان کابل دوربین مورد استفاده قرار می گیرند. این کابل ها نیاز است با توجه به شرایط وجود امواج الکتریکی و یا الکترومغناطیسی در محیط، به لایه های پوششی برای مقابله با این نویز ها مجهز گردد.

این لایه های در برگیرنده کابل می تواند روکش فویل آلومینیومی، شیلد و یا ترکیب هر دوی آنها باشد. بنابراین کابل های شبکه علاوه بر دسته بندی ذکر شده که در بالا به آن اشاره شد شامل دسته بندی دیگری نیز  می شوند. دسته بندی دیگر  شامل: کابل های UTP( کابل های بدون پوشش شیلد یا فویل)، کابل های FTP (کابل های به همراه پوشش فویل)، STP( کابل های به همراه پوشش شیلد) و کابل های SFTP (کابل های با پوشش شیلد و فویل) است. هر کدام از این موارد در میزان فاصله ای که کابل می تواند سیگنال دیجیتال را عبور دهد و نیز میزان پهنای باندی که در اختیار قرار می دهد تاثیر گذار است.

کابل CAT6-UTP

در دوربین های IP علاوه بر کابل های شبکه که به عنوان کابل دوربین مورد استفاده می شوند گاهی کابل های فیبر نوری نیز برای ارتباط سوئیچ های شبکه در فواصل طولانی و یا برای حصول پنای باند بیشتر نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

برای خرید تجهیزات با کارشنایان و مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست