دوربین مدار بسته کوچک

دوربین مدار بسته کوچک و مخفی

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. دوربین مدار بسته کوچک و مخفی

اخیرا دوربین های مدار بسته به عنوان یک سیستم مبتنی بر تکنولوژی به زندگی و محیط کسب و کار انسان ها اضافه شده است. با رشد تکنولوژی های تلفن همراه و اینترنت همراه سیستم های دوربین مدار بسته‌کوچک نیز با رشد خیره کننده ای همراه بوده است. این دوربین ها در بسیاری از موارد به عنوان یک سیستم نظارتی و مکمل منافع خوبی را برای صاحبان این سیستم ها در بر داشته است. دوربین مداربسته‌مخفی دوربین ها فیلم های فول اچ دی واقعی را ضبط می کند و تصاویر با کیفیت بالا می گیرد. این تجهیزات نظارتی عالی برای اتاق، خانه، محل کار شما است و همچنین می تواند به عنوان دوربین مراقبتی یا دوربین پرستار بچه استفاده شود.

دوربین مداربسته مخفی

با افزایش کاربرد و اضافه شدن موارد کاربرد دوربین های مدار بسته انواع مختلفی از این دوربین ها تولید و به بازار عرضه شده است. تنوع در ابعاد دوربین یکی از بخش هایی است که تولید کننده های سیستم های دوربین مدار بسته بر آن تاکید داشته اند. این شرکت ها سعی در تولید هرچه متنوع تر دوربین های مدار بسته با ابعاد مختلف داشته اند. برخی مکان ها یا توجه به موقعیت و کاربرد نیاز است دوربین دارای ابعادی بزرگ بوده و به راحتی دیده شود. در مکان هایی نیز بنا به طراحی محیط و یا موارد دیگر مهم است دوربین مدار بسته قابل رویت نباشد.

دوربین مدار بسته کوچک

استفاده از دوربین مداربسته مخفی در مکان های غیر قابل رویت

در این مسیر مانند هر تجهیز دیگری سیستم های دوربین مدار بسته اگر با نیتی ناصحیح به کار گیری شوند امکان دارد این سیستم ها مورد سوء استفاده قرار گیرند. استفاده سوء از سیستم های دوربین مدار بسته و اختلال در آرامش فکری افراد جرم تلقی شده و می تواند پیگرد قانونی داشته باشد.

اجزای دوربین مداربسته‌مخفی کوچک

یک دوربین مدار بسته از بخش های مختلف تشکیل شده است. اجزای آن شامل مانند بدنه، لنز، برد اصلی و تغذیه، بخش مربوط به دید در شب، پروژکتورها و یا LED های IR و …  است. بخش بزرگی از فضای تشکیل دهنده یک دوربین مدار بسته بدنه آن است. نکته مهم در مورد دوربین های مدار بسته این است که بخش اصلی یک دوربین مدار بسته برد کوچکی است. روی این برد تراشه های کوچکی کار گذاشته شده است.  این بخش مهم و اصلی وظیفه تولید تصویر بر اساس نور محیط را به عهده دارد. اگر ما برخی کارایی هایی را که به آنها بنا به شرایط بهره برداری از دوربین حذف کنیم یک برد و لنز کوچک باقی می ماند.

اجزای دوربین مخفی کوچک

دوربین هایی که دارای ابعاد کوچکی هستند که به تناسب کارایی آنها نیز محدودتر از دوربین های مرسوم است را با عنوان دوربین مدار بسته کوچک می شناسیم. دوربین هایی که می تواند به اندازه ای کوچک شوند که از دید کاربر در نگاه اول مخفی باقی می مانند. این می توانند برای مکان هایی که مثلا بنا به نیاز طراحی محیط دوربین نباید زیاد نمایان باشد گزینه خوبی جهت استفاده باشد.

دوربین هایی مانند دوربین لنز درب ورودی، دوربین های کوچک داخل آیفون ها و … از این دست دوربین ها هستند. دوربین هایی که می توانند به بهبود شرایط زندگی افراد و ایجاد امنیت برای آنها نقش مهمی را ایفا کند. به عنوان مثال شما اگر دارای سیستم دوربین مدار بسته هایک ویژن هستید، با نصب نرم افزار  ivms4500 به روی گوشی دوربین ها را مشاهده می کنید.

دوربین مخفی کوچک

می توانید با کار گذاشتن یک دوربین چشمی روی درب ورودی منزل از کارایی شگرف این دوربین بهرمند شوید. پس از کار گذاشتن دوربین حالت ضبط تصویر را روی حساس به حرکت  قرار دهید. در این حالت شما به راحتی تصویر فردی که در نبود شما به پشت درب منزل مراجعه کرده است را می توانید مشاهده کنید. نکته جالب در این رابطه این است که شما می توانید با تعریف آلارم و فعال نمودن آن روی نرم افزار نصب شده روی گوشی تلفن آلارم مراجعه افراد پشت درب منزل تان را به صورت یک پاپ آپ (مانند نوتیفیکیشن دریافت پیام در واتس آپ) دریافت کنید (هر چند مدتی است به علت تحریم ها این سرویس در ایران از کار افتاده است).

دوربین مداربسته کوچک برای منزل

دوربین چشمی روی درب ورودی منزل

در این جا یکی از کاربردهای دوربین مدار بسته کوچک را ذکر کردیم. به هر حال استفاده نامناسب از این تجهیزات مانند جاسوسی و رصد غیر قانونی افراد نیز ممکن است اتفاق بیفتد.برخی کاربری هایی مانند استفاده از این دوربین ها به عنوان دوربین های مخفی نیز وجود دارد. البته کاربردهایی که به صورت معمول و برای همه مردم مجاز نیست و بیشتر در موارد امنیتی و پلیسی مورد استفاده قرار می گیرد. البته  دوربین هایی با این کاربرد، دوربین های خاص و بسیار کوچک هستند که به راحتی در دسترس نیستند و استفاده عمومی از آن جرم محسوب می گردد. تولید کنندگان این دوربین های امنیتی در جهان کاملا مشخص هستند و موارد خرید و فروش آنها معمولا توسط دولت ها و نهاد های امنیتی هر کشور رصد می شود.

کیفیت دوربین مدار بسته کوچک

در دوربین های مدار بسته کوچک به دلیل محدودیتی که به خاطر ابعاد دارند شاید نتوان هر تکنولوژی به روز تولید تصویر با کیفیت و یا چیپ های آن را مورد استفاده قرار داد و لذا معمولا دوربین های مدار بسته کوچک کیفیت بالایی ندارند. هر چند در مدل های به روز تر این مشکل کمی مرتفع تر شده است اما به صورت کلی نباید از دوربین های مدار بسته کوچک انتظار کیفیت دوربین های معمول موجود در بازار را داشت.

موارد کاربرد دوربین های مدار بسته‌کوچک

همان طور که اشاره شد برخی نیاز ها وجود دارند که تنها با استفاده از دوربین های کوچک می تواند به آنها پاسخ دادو مواردی مانند: دوربین مداربسته کوچک برای منزل ، دوربین مداربسته کوچک برای ماشین و…

دوربین مداربسته‌کوچک برای منزل

استفاده از دوربین مدار بسته کوچک برای مشاهد افراد پشت درب منزل

استفاده از دوربین مداربسته کوچک برای منزل

دوربین مداربسته‌کوچک برای ماشین

کارایی این دوربین ها در خودرو برای مشاهد اطراف خودرو و نقاط کور و کاهش سوانح خصوصا در خودروهای بزرگ – این نوع دوربین ها امروزه در خودروهای پیشرو نصب و مورد استفاده قرار گرفته است و انتظار می رود به زودی همه خودروها نصب این نوع تجهیزات را به صورت یک الزام در تولیدات خود وارد کنند.

استفاده دوربین مداربسته کوچک برای ماشین

استفاده از دوربین مدار بسته کوچک در تجهیزاتی که برخی کاربری های صنعتی مانند کنترل داخل خطوط لوله بزرگ گاز و آب و …

استفاده در تجهیزاتی مانند حفاری زمین و کوه و… که علاوه بر داشتن محدودیت فضا و کوچک بودن در نقاطی که داشتن تصویر هر چند با کیفیت کم می تواند بسیار کمک کننده باشد.

استفاده از دوربین مداربسته در کاربرد صنعتی

استفاده از دوربین مدار بسته‌کوچک و بسیار کوچک در کاربری های پزشکی که می تواند کمک کننده به حل  بسیاری از مشکلات و دغدغه های پزشکی گردد.

استفاده از دوربین مداربسته کوچک در پزشکی

و بسیاری نیاز ها و کاربری های دیگر که رشد هرچه بیشتر این حوزه از تکنولوژی می تواند به حل بیشتر مشکلات در آنها منجر شود. هرچند برخی موارد سوء استفاده از دوربین های کوچک نیز گزارش شده است که گاهی بحث توسعه استفاده از آنها را تحت تاثیر قرار می دهد که نیاز به فرهنگ سازی استفاده از آنها از طرف مراجع ذی صلاح را دارد.

دوربین های مدار بسته‌کوچک نیاز به سیم کشی دارند؟

قطعا برای اتصال دوربین به سیستم رکوردر نیاز است از دوربین مدار بسته تا محل دستگاه رکوردر کابل وجود داشته باشد. از آنجایی که بنا به نیاز کوچک بودن، این دوربین ها اغلب دوربین های آنالوگ و یا توربو اچ دی هستند و لذا نیاز به کابل دارند. البته که برخی مدل های دوربین کوچک تحت شبکه نیز اخیرا وارد بازار شده اند. انتظار می رود این مدل های بروز جای دوربین های کوچک کنونی را خواهند گرفت. در هر صورت بجز دوربین های خیلی خاص که دارای مصرف کمی بوده و دارای باتری داخلی می باشند اغلب دوربین های موجود چه آی پی و چه دوربین های توربو اچ دی نیاز به کابل تامین برق برای روشن شدن دوربین دارند.

دوربین های مدار بسته‌کوچک دارای حافظه داخلی هستند؟

.

به طور کل دوربین های کوچک با توجه به مطالب گفته شده بسیار پر کاربرد هستند اما به دلایل امنیتی و غیر اخلاقی استفاده از آنها اغلب صورت نمی گیرد.
برای مشاوره، خرید و یا اجرای پروژه سیستم نظارتی و شبکه داده با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست