حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

0
هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
۰۲۱-۸۶۰۴۷۷۲۱
۰۲۱-۸۸۵۲۹۱۰۷
اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

12

8 دقیقه

اندازه فونت

12

0

آموزش اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

فهرست مطالب

دوربین های تحت شبکه نسل جدید دوربین های مدار هستند که اساس کار آنها بر پایه انتقال داده های دیجیتال بر بستر شبکه های داده است. معمولا برای پیکره بندی و تنظیمات دوربین های تحت شبکه و اضافه کردن آنها در دستگاه های رکوردر از کامپیوتر متصل به شبکه دوربین مدار بسته استفاده می شود. گاهی اوقات ممکن است در شرایطی خاص دسترسی به کامپیوتر برای انجام تنظیمات و اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن وجود نداشته باشد و ما مجبور باشیم با استفاده از مانتور و موس متصل به دستگاه رکوردر عمل اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن را انجام دهیم. برای این کار ابتدا دوربین را در موقعیت خود نصب و آن را به شبکه داده وصل می کنیم.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

دوربین باید با استفاده از سوئیچ POE و یا منبع تغذیه روشن شود تا آی پی آن در شبکه قابل رویت باشد. سپس آن را به شبکه دوربین مدار بسته ای که DVR یا NVR در آن شبکه قرار دارد وصل می کنیم تا دوربین و رکوردر در یک شبکه قرار گیرند. سپس با استفاده از مانیتور و موس متصل به دستگاه وارد بخش تنظیمات شده و مراحل زیر را دنبال می کنیم.

مفاهیم اولیه اختصاص آدرس آی پی

همان طور که می دانیم برای کارکرد درست سیستم دوربین مدار بسته باید هم دستگاه رکوردر و هم دوربین ها در یک رنج آی پی باشند. به این صورت که مثلا در شبکه ای که آی پی دستگاه رکوردر را 192.168.1.50  با subnet mask 255.255.255.0  انتخاب کرده ایم، دوربین‌ها نیز باید در همین رنج آی پی مثالا آی پی 192.168.1.100 تا 192.168.1.150 با همان subnet mask 255.255.255.0 باشد.

به زبان ساده ساب نت مسک به این معنی است که در شبکه با subnet mask 255.255.255.0، باید سه کاراکتر اول آدرس آی پی یعنی 254-192.168.1.1 ثابت باشد و کاراکتر آخر آدرس آی پی می تواند بین 1 تا 254  تغییر کند یعنی آدرس تجهیزات می تواند آی پی بین 192.168.1.1 تا آدرس آی پی 192.168.1.254 با subnet mask  255.255.255.0 باشد.

مثلا اگر ما دارای یک دستگاه رکوردر با آدرس 192.168.1.50  هستیم و می خواهیم سه دوربین آی پی در شبکه آدرس دهی کنیم می توانیم سه آدرس 192.168.1.51  و 192.168.1.52  و 192.168.1.53  را به آنها اختصاص دهیم. فقط باید توجه نمود در شبکه نباید دستگاهی با آدرس آی پی مشابه با دستگاه دیگر وجود داشته باشد. در همه این تجهیزات باید subnet mask را 255.255.255.0 قرار داد.

نحوه ی اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

حال ما با مفهوم آی پی در شبکه آشنایی ابندایی داریم، دوربین‌ها را به درستی به شبکه وصل کردیم و کار را شروع می کنیم.

نکته: آموزش ارائه شده در این مقاله با استفاده از DVR هایک ویژن ورژن 4 انجام گرفته است و منوی آن با NVRها مشابه است. البته ممکن است با تغییر ورژن دستگاه NVR/DVR منو کمی تغییر داشته باشد ولی کلیات مشابه است.

برای شروع مانیتور خود را به دستگاه DVR/NVR وصل می کنیم و موس را برای ارتباط با دستگاه و کنترل به پورت USB دستگاه وصل می کنیم.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

برای ورود به منوی دستگاه DVR/NVR با کلیک راست به روی صفحه و پس از وارد کردن نام کاربری و گذر واژه وارد منوی دستگاه می شویم.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

با وارد شدن به منو برای اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر و با استفاده از  DVR/NVR خود وارد بخش Camera در منوی بالای صفحه (نشان داده شده در شکل زیر) دستگاه رکوردر می شویم.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

همان طور که در شکل بالا مشاهده می گردد، در بخش Camera که در مرحله 1 تصویر بالا مشخص شده است در سمت چپ گزینه های Analog (این قسمت فقط در DVR ها وجود دارد و مربوط به NVR ها نیست) و گزینه IP Camera  وجود دارد.

نکته: دستگاه‌های هایک ویژن در ورژن های جدید این قابلیت را دارند که بتوان به جای دوربین توربو اچ دی نیز دوربین تحت شبکه به دستگاه اضافه کرد. مثلا در دستگاه DVR چهار کانالی که به صورت پیش فرض می‌توان یک عدد دوربین تحت شبکه به آن اضافه کرد، با مراجعه به بخش Camera و در قسمت Analog تعدای یا همه ورودی‌های آنالوگ دستگاه DVR را غیر فعال کرد و به جای آن دوربین تحت شبکه به DVR اضافه کرد. دستگاه DVR با این قابلیت به نوعی بک XVR است چون هم مانند یک DVR می‌توان دوربین آنالوگ و یا توربو اچ دی به آن متصل کرد و همچنین با غیر فعال کردن ورودی های آنالوگ دستگاه کاملا به یک NVR تبدیل کرد.

برای اضافه کردن دوربین تحت شبکه در منوی Camera وارد بخش IP Camera شده و از پایین صفحه وارد بخش شناسایی دوربین ها که در مرحله 4 تصویر بالا نشان داده شده است شده و در این مرحله دوربینی که می خواهیم آن را به دستگاه اضافه کنیم را مشاهده خواهیم کرد.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

نکته: به صورت پیش فرض دوربین هایک ویژن را وقتی برای اولین بار روشن می کنیم فعال نیستند و برای فعال سازی آنها لازم است که به آنها گذرواژه (Password) اختصاص دهیم تا فعال شوند. با فعال شدن دوربین امکان اختصاص آی پی به دوربین فراهم می‌شود. دقت کنید در صورتی که دوربین از قبل فعال بوده و آدرس آی پی دارد نیازی به فعال سازی وحود ندارد ولی باید گذرواژه دوربین برای اصلاح آی پی و اضافه کردن دوربین به دستگاه را داشته باشیم.

فعال سازی دوربین تحت شبکه هایک ویژن

در صفحه جدید باز شده دوربین تحت شبکه ای که نصب کردیم را مشاهده می کنیم. با انتخاب دوربین و انتخاب گزینه Active ابتدا دوربین را که به صورت پیش فرض غیر فعال است را فعال می کنیم. برای فعال سازی دوربین لازم است یک رمز عبور به آن اختصاص دهیم. با انتخاب گزینه Active  وارد صفحه بعد که در تصویر زیر نشان داده شده است می شویم.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

همان طور که در تصویر بالا نشان داده شده است می توانیم با زدن تیک کادر اول (Use Chanel Default Password) رمز عبور دستگاه را مشابه رمز عبوری که در هنگام تنظیمات اولیه خود DVR و یا NVR به آن تخصیص داده ایم تنظیم کنیم. برای تکمیل اطلاعات خود در این زمینه لطفا مقاله ” تنظیمات اولیه DVR و NVR هایک ویژن ” را مطالعه فرمایید.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

در صورتی که نخواهیم برای فعال سازی دستگاه از همان رمز عبور خود که برای دستگاه تعیین کرده ایم استفاده شود و بخواهیم به صورت دستی رمز مورد نظر را به دوربین اختصاص دهیم، در این صورت تیک کادر اول  را نمی زنیم و رمز مورد نظر خود را در کادر های Password  و Confirm وارد می کنیم  و ok می کنیم تا دوربین فعال (اکتیو) شود.

با اکتیو شدن دوربین می توان در ادامه تنظیمات دوربین برای پیکره بندی و اضافه کردن آن در DVR یا NVR را انجام دهیم.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

تخصیص آی پی به دوربین

با اکتیو شدن دوربین حال نوبت به اختصاص آی پی به دوربین مطابق با آدرس آی پی شبکه رسیده است. برای اینکار با انتخاب گزینه ویرایش وارد بخش تنظیمات شده و می توان در این قسمت آدرس آی پی دوربین را مطابق با شبکه خود پیکره بندی کرد.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

جهت اصالاح آدرس آی پی دوربین مانند تصویر بالا با استفاده از کیبورد مجازی آدرس آی پی دوربین را تغییر داد. آدرس آی پیش فرض دوربین 192.168.1.64 بوده است. ما در این مثال آدرس 192.168.1.53 را به عنوان آدرس آی پی دوربین جدید انتخاب کرده ایم. با وارد کردن رمز عبور دوربین که در مرحله قبل به آن اختصاص دادیم تنظیمات مورد نظرمان به روی دوربین اعمال می کنیم.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

همانطور که در تصویر زیر می بینیم، تغییر آی پی دوربین تحت شبکه هایک ویژن و شناسایی دوربین با مختصات جدیدی که ما وارد کردیم مشاهده می گردد.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

تا به اینجا ما توانسته ایم آدرس دوربین را مطابق با نیاز خود تغییر دهیم و نوبت آن رسیده است که دوربین را در DVR و یا NVR خود اضافه کنیم. برای این کار در ابتدا دوربینی را که می خواهیم آن را به DVR و یا NVR هایک ویژن خود اضافه کنیم انتخاب می کنیم. در این مثال یک دوربین در شبکه داریم اما در بسیاری از مواقع ما تعداد زیادی دوربین داریم که می خواهیم آنها را به DVR و یا NVR خود اضافه کنیم که باید به ترتیب دوربین ها را مطابق با آدرسی که به آنها اختصاص دادیم انتخاب و اضافه کنیم. همه دوربین های موجود در شبکه در این صفحه مشاهده خواهند شد.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

همان طور که در تصویر زیر مشخص شده است دوربین با موفقیت در دستگاه  اضافه شده و می توان تصویر آن را مشاهده کرد. دقت کنید در این مثال پسورد دوربین و دستگاه یکی بوده است و دروربین بدون مشکل در دستگاه رکوردر اضافه شده است، در غیر این صورت باید با ویرایش دوربین اضافه شده پسورد درست را وارد کنیم.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

همان طور که در تصویر بالا مشاهد می شود، دوربین با موفقیت در دستگاه اضافه شده و علامتی آبی رنگی که زیر بخش Status مشاهده می گردد نیز همین امر را نشان می دهد.

با برگشت به صفحه مشاهده زنده تصاویر، تصویر دوربین اضافه شده قابل رویت است و کار به درستی پایان یافته است.

اضافه کردن دوربین ip به DVR و NVR هایک ویژن بدون کامپیوتر

همان طور که در تصویر دیده می شود دستگاه یک DVR چهار کانال است که دوربین تحت شبکه به عنوان دوربین پنجم به آن اضافه شده است.

شما می توانید جهت مشاوره رایگان با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. جهت خرید دوربین مداربسته و یا اجرای طرح سیستم های نظارتی و امنیتی و یا شبکه داده با ما تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیاز کاربران به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها