انواع هارد دوربین مداربسته

انواع هارد دوربین مداربسته

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. انواع هارد دوربین مداربسته

می توان گفت هدف اصلی در یک سیستم دوربین مداربسته پایش تصاویر و نگهداری یا ضبط آنها در هارد، جهت استفاده از آن در صورت نیاز است.  سیستم های دوربین مداربسته اطلاعات یا تصاویر را در هارد ذخیره می کنند.

به صورت کلی دو مدل هارد HDD که مخفف (Hard Disk Drive) است و هارد SSD که مخفف (Solid Sata Drivers) است در سیستم های نظارتی مورد استفاده قرار می گیرند. البته استفاده از هاردهای ssd فعلا جهت استفاده در این سیستم ها به عنوان هارد دوربین مداربسته هنوز فراگیر نشده است.

مدل های دیگری هم از انواع هارد وجود دارد که بیشتر هارد مورد استفاده در سیستم های دوربین مداربسته تا به امروز از مدل HDD  بوده است و اخیرا رکوردر های تصاویر DVR یا NVR که از هاردهای SSD پشتیبانی می کنند در حال عرضه شدن به بازار هستند.

قبل از اینکه بخواهیم هاردی را برای سیستم دوربین مداربسته خود انتخاب کنیم ابتدا لازم است بدانیم هارد دوربین مداربسته باید چه خصوصیتی داشته باشد تا بتوان متناسب با آن بهترین هارد برای دوربین مداربسته خود را انتخاب کنیم.

انواع هارد دوربین مداربسته

ویژگی های هارد دوربین مداربسته

1-هارد دوربین مداربسته باید توانایی روشن ماندن به صورت دائم را داشته باشد چرا که سیستم دوربین مداربسته همواره روشن و در حال کار است پس هارد دوربین مداربسته باید به عبارتی دائم کار باشد.

2-در دوربین مداربسته تصاویر به صورت پیوسته از طرف دوربین به سمت دستگاه ذخیره ساز تصاویر ارسال می گردد و دستگاه باید بدون وقفه این داده ها را در هارد دوربین مداربسته ذخیره کند. این کار باید بدون از دست دادن داده ها و به صورت مداوم صورت پذیرد. در شرایط خاص تر مثلا در زمانی که ما مشغول دیدن تصاویر ضبط شده از روی هارد دوربین مداربسته هستیم همزمان تصاویر از طرف دوربین ها در حال دریافت است و هارد باید این توانایی را داشته باشد تا در عین حالی که تصاویر ضبط شده دوربین های مختلف را برای ما بازیابی می کند همزمان تصاویر جدید دریافتی را به روی دیسک مغناطیسی خود ذخیره سازی نماید. به عبارتی هارد دوربین مداربسته باید به اندازه کافی سرعت داشته باشد تا توانایی انجام همزمان ذخیره و بازیابی تصاویر دوربین های مختلف را داشته باشد.

3-هارد دوربین مداربسته باید قابل اعتماد باشد و امکان خرابی در آن در حد قابل قبول برای یک سیستم امنیتی کم باشد. به عبارتی به دلیل پر اهمیت بودن اطلاعات ثبت شده به روی هارد دوربین مداربسته می طلبد در تولید و طراحی این نوع از ذخیره سازهای داده دیجیتال به موارد ذکر شده توجه شده باشد.

4- هارد دوربین مداربسته باید به اندازه کافی بافر بزرگ و یا محل اولیه برای ذخیره پیوسته داده داشته باشد تا به دلایل فنی مانند همزمان نبودن و یا تفاوت نرخ ارسال داده و کوچک بودن فضای بافر هارد دوربین مدار بسته در سیستم منجر به از دست رفتن اطلاعات نگردد.

انواع هارد دوربین مداربسته

در حال حاضر هاردهای مختلفی در سیستم دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

هارد HDD

تکنولوژی HDD مربوط به 60 سال پیش است که جهت استفاده در ذخیره سازی اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گرفت. در این نوع هارد اطلاعات به روی یک دیسک مغناطیسی که درون یک محفظه فلزی محصور شده و با سرعت بالایی در حال چرخش است ذخیره می گردد.

یک هد وظیفه خواندن یا نوشتن اطلاعات به روی این دیسک را به عهده دارد. در واقع دیسک با سرعت بالا شروع به چرخیدن کرده و با حرکت هد به روی آن عمل انتقال اطلاعات به روی دیسک انجام می پذیرد. سرعت عملکرد این مدل از هاردها بیشتر به سرعت چرخش دیسک که باسرعت های 5400 یا 7200 دور در دقیقه قابلیت چرخش دارند، بستگی دارد.

هر چه سرعت چرخش هد بالاتر باشد عملکرد سریعتری در نوشتن و خواندن اطلاعات خواهد داشت. سازنده های هارد انواع هارد تولیدی خود را که دارای سرعت های مختلف و کارایی های متفاوت هستند را به روش های مختلف مانند رنگ بندی های متفاوت جهت شناسایی آنها به بازار ارائه می دهند.

سرعت هارد دوربین مداربسته

 

یکی از تولید کننده های مطرح هاردهای HDD که محصولات آن در ایران نیز محبوبیت زیادی دارد شرکت وسترن دیجیتال است که اغلب هاردهای استفاده شده در بازار ایران هاردهای تولیدی این شرکت است. این شرکت رنگبندهایی برای هاردهای تولیدی خود ارائه کرده است که هر رنگ نشان دهنده مشخصه خاصی از عملکرد در این تجهیزات است. در ادامه به زبان ساده و به ترتیب سرعت هاردهای وسترن دیجیتال را مورد بررسی قرار می دهیم.

هاردهای سبز

هاردهای سبز به نسبت دیگر محصولات دارای سرعت پایین تر بوده ومعمولا برای ذخیره اطلاعات و بایگانی استفاده می‌شوند. این هاردها دارای سرعت پایینی بوده و برای استفاده در سیستم هایی که نیاز به پردازش بالا دارند و یا نیاز به سرعت خواندن و نوشتن بالایی دارد مناسب استفاده نیستند. این هاردها توانایی روشن ماندن طولانی مدت را نداشته و در صورت روشن ماندن به مدت زیاد ممکن است آسیب ببینند. استفاده از این مدل به عنوان هارد دوربین مداربسته مناسب نیست و کارایی بالایی ندارند.

هارد سبز HDD

هاردهای آبی

هاردهای به رنگ آبی دارای سرعت بالاتری نسبت به هاردهای سبز رنگ هستند، کارایی بالاتری داشته و در سیستم های کامپیوتری با کاربری معمول استفاده می شوند. این هاردها برای روشن ماندن در مدت زمان طولانی مناسب نیستند. استفاده از این مدل به عنوان هارد دوربین مداربسته مناسب نیست و کارایی بالایی ندارند.

بهترین هارد دوربین مداربسته

هاردهای قرمز و طلایی رنگ

این مدل از هاردها برای کار دائمی و سرعت عملکرد بالا برای استفاده در سرورهایی که نیاز به پردازش سنگین و کار دائم دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. پس این هاردها به عنوان هارد دوربین مداربسته نبوده و در این زمینه استفاده نمی شود.

هاردهای به رنگ طلایی نیز برای استفاده در سرورهایی که عمل پردازش سنگین را انجام می دهند مورد استفاده قرار می گیرد.

بهترین هارد برای دوربین مداربسته

هاردهای بنفش

هاردهای با رنگ بنفش از محصولات شرکت وسترن دیجیتال مخصوص دوربین مدار بسته هستند و برای کار دائمی در سیستم های دوربین مدار بسته طراحی و تولید شده اند. این هاردها معمولا با سرعت چرخش دیسک حدود 5400 دور در دقیقه هستند و از حافظه کش مناسب برای ذخیره سازی داده های تصاویر مثلا 64m برخوردار اند.

این مدل از هاردها مناسب برای استفاده در سیستم دوربین مدار بسته هستند و در بازار ایران نیز بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. البته هاردهای مناسب توسط شرکت های مختلف مانند سیگیت نیز تولید و ارائه شده اند که با مطالعه مشخصات فنی آنها می توان دریافت جهت استفاده در سیستم دوربین مدار بسته مناسب هستند یا خیر.

هارد بنفش

هاردهای SSD

اخیرا برخی از شرکت های تولید کننده محصولات نظارت تصویری پیشرو مانند کمپانی هایک ویژن دستگاه هایی را تولید و روانه بازار کرده اند که ذخیره ساز آنها می تواند از نوع هاردهای ssd باشد. در ادامه مختصری در مورد هاردهای ssd شرح خواهیم داد.

هارد SSD هایک ویژن

SSD یا به عبارتی درایو حالت جامد و یا ذخیره ساز الکترونیکی هاردهایی هستند که بر خلاف هاردهای HDD که در آنها از دیسکی که با سرعت بالا در حال چرخش بود استفاده می شد از قطعات الکترونیکی برای ذخیره اطلاعات استفاده می شود.

با حذف قسمت مکانیکی این مدل از هاردها سرعت عملکرد آنها تا حدود پنچ برابر افزایش پیدا کرده است، همچنین خرابی هایی که به علت ضربه به هاردهای HDD در حین کار ممکن بود وارد شود و موجب از بین رفتن آنها به دلیل برخورد هد لغزان به روی دیسک با دیسک مغناطیسی می شد، گردیده است که باعث افزایش قابلیت اطمینان این هاردها نسبت به هاردهای HDD شده است و کم کم تولید کننده های پیشرو علاقه دارند که در تجهیزات خود از این نوع هاردها استفاده کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست