آموزش تنظیمات ساعت دستگاه های DVR و NVR هایک ویژن

آموزش تنظیمات ساعت دستگاه های DVR و NVR هایک ویژن

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. آموزش تنظیمات ساعت دستگاه های DVR و NVR هایک ویژن

تنظیمات ساعت در دستگاه های رکوردر (ضبط کننده) تصاویر یکی از مهمترین بخش های این تجهیزات است چرا که بازیابی درست اطلاعات (تصاویر) ذخیره شده در این تجهیزات بر اساس ساعت ذخیره شده آنها انجام می گیرد.

گاهی اوقات بر اساس شرایط طرح مثلا کار کردن چند دستگاه با هم و ارتباط آنها با یکدیگر، دقیق و یکسان بودن مداوم ساعت همه دستگاه ها امری ضروری است. نیاز است تا همه دستگاه ها در زمان معینی ساعت های خود را بر اساس یک معیار تنظیم کنند تا همواره ساعت و تاریخی یکسان داشته باشند.

بر این اساس بخشی با نام NTP در دستگاه های DVR و NVR هایک ویژن وجود دارد که با استفاده از تنظیمات آن یک سرور تنظیم زمان را به دستکاه معرفی می کنیم و همچنین تعیین می کنیم در چه بازه های زمان کار تنظیم ساعت انجام گیرد. سرور های مختلفی در جهان سرویس NTP را ارائه می دهند که کاربر با توجه به بررسی های خود یک سرورو را انتخاب می کند. اما سروری که درست جواب داده و پیاده سازی شده است در این مقاله معرفی می گردد و گرنه این سرویس با هر سرور کارآمد دیگری قابل پیاده سازی است.

در دستگاه های رکوردر هایک ویژن DVR و NVR دسترسی به تنظیمات ساعت از طریق تمام کنسول های ارتباطی آن مانند اتصال محلی به دستگاه، استفاده از مانیتور متصل به دستگاه، نرم افزار مشاهده تصاویر روی کامپیوتر( ivms4200)، نرم افزار مشاهده تصاویر روی گوشی (ivms4500) و همچنین استفاده از مرورگر و آدرس ip دستگاه میسر است.

 تنظیمات ساعت دستگاه‌ های DVR و NVR هایک ویژن

در حال حاضر دستگاه‌های رکوردر مختلفی در بازار موجود هستند که قرار است در این مقاله روش‌های مختلف نحوه تنظیمات ساعت دستگاه‌ های DVR و NVR هایک ویژن را با هم مرور کنیم:

روش اول: استفاده از مانیتور متصل به دستگاه

هنگامی که با استفاده از اتصال محلی مانیتور به دستگاه DVR یا NVR با استفاده از کابل VGA و یا HDMI با دستگاه رکوردر ارتباط داریم، در این صورت با استفاده از موس متصل به دستگاه روی صفحه کلیک راست کرده و وارد منو دستگاه می شویم:

تنظیم ساعت دستگاه NVR هایک ویژن

سپس با وارد کردن رمز دستگاه وارد منو شده و وارد قسمت Configuration می شویم.

تنظیم ساعت دستگاه DVR هایک ویژن

در این بخش وارد قسمت تنظیمات شبکه (Network) شده و در آن سربرگ NTP را انتخاب می کنیم.

تنظیم ساعت اینترنتی دستگاه رکوردر هایک ویژن

در این مثال از ip یک سررو با ip:103.31.224.224  و با پورت 123 استفاده شده.

در بخش General  به تنظیمات ساعت دسترسی خواهیم داشت و می توانیم با اصلاح ساعت در این قسمت ساعت دستگاه را تنظیم کنیم. سپس با انتخاب گزینه Apply در سمت راست پایین صفحه تنظیمات روی دستگاه اعمال می شود.

همچنین جهت تنظیمات مربوط به ساعت تابستانی و زمستانی (جدید و قدیم) نیز می توان در قسمت پیکره بندی در قسمت general و قسمت DST این نتظیمات را انجام داد.

در دستگاه های با Frameware جدید نیز روند به همین شکل است با این تفاوت که با کلیک راست به روی صفحه و وارد کردن رمز در بالای تصاویر آیکن هایی ظاهر خواهد شد که علامت چرخ دنده مربوط به Configuration  است و ادامه روند نیز مشابه با موارد فوق است.

روش دوم: استفاده از مرورگر

در این روش ابتدا اگر با دستگاه رکوردر تصاویر در یک شبکه داخلی بودیم با استفاده از ip  دستگاه و اگر ارتباط از طریق اینترنت بود با استفاده از ip استاتیک و پورت وب دستگاه وارد کنسول ارتباطی دستگاه می شویم. لازم به ذکر است در صورت نیاز به ارتباط از طریق اینترنت پورت وب دستگاه از طریق مودم باید فوروارد شده باشد.

در این مثال پورت دستگاه تغییر و 81 انتخاب شده است و لذا در شبکه داخلی نیز باید پورت دستگاه را وارد نمود. در صورت داشتن مودم های حرفه ای می توان در مودم، پورتی متفاوت را به بخش  wan اختصاص داد و آنرا به روی پورت 80 دستگاه فوروارد کرد که در این صورت نیازی به تغییر پورت دستگاه نیست. Ip دستگاه در این مثال 192.168.1.50 است که به دلیل تغییر در پورت دستگاه به صورت http://192.168.1.50:81  نوشته می شود.

استفاده از مرورگر برای تنظیم ساعت دستگاه DVR

با وارد کردن یوزر نیم و پسورد دستگاه در این بخش وارد کنسول دستگاه می شویم.

استفاده از مرورگر برای تنظیم دستگاه NVR هایک ویژن

در قسمت Configuration بخش system می توان ساعت سیستم را تغییر داد. همچنین در صورت دقیق بودن ساعت و تاریخ رایانه‌ای که با استفاده از آن به دستگاه رکوردر متصل شده ایم، می توان تیک Sync. Whit computer time   را اعمال کرد تا دستگاه ساعت و تاریخ و ناحیه زمانی خود را با کامپیوتر همزمان کند.

تنظیمات دستگاه NVR هایک ویزن

تنظیمات NTP  با استفاده از اتصال مرورگر

پس از ورود به نرم افزار به روشی که از قبل اشاره شد وارد سربرگ Time setting می شویم.

برای اینکار ابتدا تنظیم ساعت را با استفاده از NTP سرور انتخاب می کنیم. سپس در قسمت های مربوط مانند شکل زیر اطلاعات مورد نیاز مانند آدرس آی پی سرور و یا آدرس اینترنتی سرور مورد نظر به همراه پورت آن را وارد می کنیم. همچنین بازه هایی که باید دستگاه ساعت خود را با سرور مورد نظر همزمان کند مشخص می کنیم.

روش سوم: استفاده از نرم افزار ivms4500

هنگامی که با استفاده از نرم افزار ivms4500 با دستگاه رکوردر تصاویر در ارتباط هستیم (باید دقت نمود در هنگام فوروارد کردن دستگاه جهت مشاهده در اینترنت پورت وب دستگاه حتما فوروارد شود) می توان با استفاده از دسترسی محدودی که در روی نرم افزار به تنظیمات دستگاه وجود دارد ساعت دستگاه رکوردر را تنظیم کرد.

نسخه اندروید:

هنگامی که با استفاده از نرم افزار ivms4500 با دستگاه رکوردر تصاویر در ارتباط هستیم (باید دقت نمود در هنگام فوروارد کردن دستگاه جهت مشاهده در اینترنت پورت وب دستگاه حتما فوروارد شود) می توان با استفاده از دسترسی محدودی که در روی نرم افزار به تنظیمات دستگاه وجود دارد ساعت دستگاه رکوردر را تنظیم کرد.

در نرم افزار ابتدا وارد منو نرم افزار شده

تنظیم دستگاه NVR با نرم افزار ivms4000

و سپس وارد بخش devices  می شویم

تنظیم دستگاه DVR با نرم افزار ivms4000

در مرحله بعد دستگاهی که می خواهیم ساعت آنرا تنظیم کنیم انتخاب می کنیم و وارد بخش مشخصات دستگاه می شویم.

تنظیم کردن ساعت دستگاه NVR

در قسمت پایین نرم افزار سمت راست دایره ای محتوی سه نقطه وجود دارد که آنرا انتخاب می کنیم. صفحه ای حاوی دسترسی از راه دور  به تنظیمات و دسترسی از راه دور به کنترلر برای ما باز می شود که دسترسی به تنظیمات را انتخاب می کنیم.

تنظیم کردن ساعت دستگاه DVR

در مرحله بعد به دسترسی تنظیمات محدودی که به آن اشاره شد وارد می شویم و در این قسمت تنظیم ساعت دستگاه را انتخاب   می کنیم.

تنظیم کردن ساعت دستگاه NVR

در مرحله بعد صفحه ای باز می شود که اطلاعات ساعت و تاریخ دستگاه را به ما نشان می دهد و بخشی با عنوان  synchronize with phone وجود دارد که با انتخاب آن ساعت دستگاه با ساعت گوشی هوشمند همراه ما که ساعت دقیقی دارد همزمان شده و تنظیم می گردد.

تنظیم کردن ساعت دستگاه DVR

نسخه سیستم عامل ویندوز:

در نرم افزار نرم افزار ivms4200  مخصوص سیستم عامل ویندوز جهت تنظیم ساعت اینترنتی دستگاه DVR که قبلا دستگاه در آن اضافه شده است و نرم افزار با دستگاه ارتباط داشته و تصاویر را پخش می کند وارد قسمت control panel  و سپس وارد قسمت device management  می شویم.

در این بخش وارد سربرگ device شده و دستگاهی که می خواهیم تنظیم ساعت اینترنتی آن را انجام دهیم انتخاب می کنیم.

در این صورت بسته به مدل و firmware دستگاهی که به آن می خواهیم ارتباط داشته باشیم و نیز ورژن نرم افزار ivms که نصب کرده ایم، صفحه ای پیش روی ما باز می شود. ابتدا دستگاه هایی که دارای  firmware های قدیمی تراند را شرح می دهیم.

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنیم در بخش system وارد قسمت Time  شده و سپس ntp را فعال و آدرس، پورت و بازه تنظیم را وارد می کنیم. در این مثال DST نیز که ساعت زمستانی است تنظیم شده است که البته حدودی است و در صورت نیاز به استفاده مقادیر آن را با استفاده از تقویم دقیق کنید

دسترسی به تنظیمات دستگاه در نرم افزار ivms4200 با firmware  جدید

در صورت اتنخاب remote configuration در این مدل دو گزینه ارئه خواهد شد. General  و Advanced  که با انتخاب General  صفحه ای مشابه صفحه تنظیمات در استفاده از مرورگر برای ما باز خواهد شد. دقت داشته باشید در صورتی که میخواهد از طریق اینترنت به صفحه تنظیمات در نرم افزار ivms4200 دسترسی داشته باشید باید حتما پورت وب دستگاه را هنگام پورت فورواردینگ فوروارد نمایید.

مطابق تصویر بالا گزینه General را انتخاب می کنیم.به راحتی میتوان در این بخش ساعت اینترنتی دستگاه را تغییر داد. در صورتی که گزینه Advanced  را انتخاب نمائید به برخی تنظیمات دسترسی دارید که تنظیم ساعت جزء آنها نیست.

 

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست